ANKARA (AA) - Eski CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Deniz Pınar Atılgan, partisinin terörle anılmasını içine sindiremediğini belirterek, "İstikrarın devam etmesi için tercihim Sayın Erdoğan olacak, özellikle savunma sanayinde yapılan atılımlardan dolayı." dedi.

Atılgan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CHP'nin hem milletvekili aday belirlemede hem de altılı masa sürecinde tabanın sesini dinlemediğini ve yanlışlar yaptığını belirtti.

Masada, var olan partilerin yerine hem Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce hem DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ın bulunması gerektiğini söyleyen Atılgan, "Bugün duyduğum bir habere göre DEVA Partisi grup kurabilmek için de 5 milletvekili istiyormuş. Böyle bir siyaset olamaz." değerlendirmesinde bulundu.

"CHP hiçbir zaman Kılıçdaroğlu'nun istediği pozisyonda olmayacak" diyen Atılgan, gerçek CHP'lilerin partiden uzaklaştırıldığını söyledi.

Atılgan, "Bana kalırsa Kemal Bey'in hemen istifa etmesi gerekiyor. Partiye sahip çıkacak gerçek CHP'liler dışarda, biz gerekeni yaparız." dedi.

Seçimlerinin ilk turunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklediğini, ikinci turda da tercihinin Erdoğan'dan yana olacağını bildiren Deniz Pınar Atılgan, şöyle devam etti:

"İstikrarın devam etmesi için tercihim Sayın Erdoğan olacak, özellikle savunma sanayinde yapılan atılımlardan dolayı. Geçtiğimiz günlerde Ankara'da, TAI'deydim, Hürjet'in tanıtımı vardı, oraya katıldım. Ben bir Türk kadını olarak bütün bu atılımları görüyorum. Ben 67 yaşında bir kadınım. Babam bekarlığında uçak fabrikasında çalıştığını anlatırdı. Demek ki Türkiye başta uçak sanayi olmak üzere havacılık alanında büyük işler yapabilirmiş ancak bu engellenmiş. 60 yıl bunlar engellenirken, birileri bunun için atağa geçip de bu ülkeye savunma sanayi için bir şeyler yapabiliyorsa benim için o önemlidir. Ben milli duygularla bu kararımı aldım ve sonuna kadar arkasındayım."

- "CHP'nin terörle anılmasını içime sindiremiyorum"

Uzun yıllar partide görev yaptığını, Parti Meclisi üyeliğinden Kadın Kolları Başkanlığına kadar farklı görevlerde bulunduğunu anlatan Atılgan, "Gelinen noktada CHP'nin terörle anılmasını asla içime sindiremiyorum." dedi.

Kılıçdaroğlu, Süper Lig'e yükselen Pendikspor'u kutladı Kılıçdaroğlu, Süper Lig'e yükselen Pendikspor'u kutladı

CHP Genel Başkanlarının partinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün oturduğu koltukta oturduklarına işaret eden Atılgan, "Bizim herhangi terör örgütüyle yan yana olmamız kadar saçma bir şey olamaz." ifadesini kullandı.

1991 yılındaki genel seçimlerde DEP'li isimlerin Sosyal Demokrat Halkçı Parti listelerinden seçime katılarak seçildiklerini anımsatan Atılgan, şunları kaydetti:

"Deniz Baykal'ın Erdal İnönü'ye bayrak açıp CHP'yi yeniden kurmasının sebeplerinden biri de buydu. Tarih tekerrür ediyor, aynı şeyleri bir daha bir daha yaşıyoruz. Her dönem biz böyle şeyleri yaşamak zorunda mıyız? HDP bir partidir, seçmeni tabii ki olacaktır ama bu demek değildir ki 'siz bunlarla her dakika omuz omuza olacaksınız.' İnanamıyorum ve gerçekten çok üzgünüm. Listelere bakıyorum, partiye emek vermiş bu kadar isim varken milletvekili sayımızda bir düşüş olacak. CHP'de çok değerli, birikimli insanlar var. Bunların hiçbiri listelerde yok. Biz hep dışardan ithal mi edeceğiz? İthal milletvekillerinden bıktık artık. Eğer Sayın Kılıçdaroğlu gerçekten hak, hukuk, adalet, emek diyorsa bunu yerine getirecek. Bir kadın kolları genel başkanını veya gençlik kolları genel başkanını milletvekili yapamayacak kadar nefret ediyor gerçek CHP'lilerden. Bu benim ağırıma gidiyor. Sen eğer güvenmiyorsan neden o göreve getiriyorsun? Her seçimde 'gençlerle, kadınlarla yürüyeceğiz' diyor ama bir bakıyorsunuz gittikçe kadın ve genç sayımız düşüyor. Hani nerede genç, hani nerede kadın?"

Seçimlerin ilk turundan sonra partide Genel Başkanlık kaosunun başladığını belirten Atılgan, gelecek dönemde bir başkanlık yarışı yaşanacağını söyledi.

CHP'nin mutlaka özüne dönmesi gerektiğini kaydeden Atılgan, "Aslanlar gibi kendi adayını çıkarması gerekiyor. Çınar gibi bir parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına bir aday çıkaramadı. Beni en çok üzen şeylerden biri de budur." dedi.