EMEKLİYE EK ZAM ORANI BELLİ OLDU

2024 yılı Ocak ayı memur maaş zammının belli olmasının ardından Ocak 2024 itibarıyla SSK ve bağ-kur emeklisinin maaşlarına yüzde 37,57 oranında zam yapılmasına karşın memur ve memur emeklisine maaşlarına yüzde 49,25 oranında zam yapıldı. Memur maaşına ve memur emeklisi maaşına yatırılan zam oranı ile SGK ve Bağkur emeklisine yapılan zam oranı arasında büyük fark oluştu. Memur emeklisi ve SSK bağ-kur emeklisi arasındaki zam farkı yüzde 11.68 oldu. Memur emeklisi ile diğer emeklerin maaşına yapılan zam arasında büyük oransal fark olması nedeniyle Milyonlarca emekli vatandaş şimdi hükümetten bu farkın kapatılmasını bekliyor. Ekonomi yönetimi ise maaş zammı öncesi Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahminlerine dikkat çekmişti. Emekliye ilave zam yapılacak mı yapılmayacak mı tartışması devam ederken son dakika kulis bilgisi geldi.

Gelen külis bilgilerine göre emekli vatandaşlara mevcut zammı ek bir zam daha yapılacağı konusu kesinleşmiş durumda. Yani emeklilere ek bir zam daha yapılacak. Milyonlarca emekli bu zamdan yararlanacak. Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon tahminine göre zam yapmaya hazırlanan hükümetin emekli maaşlarına yapacağı ek zam oranı yüzde 8 seviyesinde oldu.

Peugeot, sıfır faizli kredi olanakları sunuyor Peugeot, sıfır faizli kredi olanakları sunuyor

Hükümetin emeklerin beklediği oranda zam yapmayarak daha düşük zam yapmayı planlamasını sebebi ise Haziran ayında maaşlarda yeniden bir dengesizlik olmaması. Çünkü 2024 Haziran’da Enflasyonun yüzde 24 seviyesinde olması bekleniyor. Bu durumda SSK ve bağ-kur emeklisine yüzde 24 memur emeklisine ise yüzde 18.6 zam gelecek. Bu defa da memur emeklisi için bir kötü durum oluşacak. Memur emeklisinin gelecek Haziran ayında alacağı zam oranının yüzde 5.4 az olması bekleniyor. Hükümet dengeyi sağlamak adına emekliye ilave yüzde 8 zam yapmaya hazırlanıyor.

En düşük emekli maaşı ile ilgili de yeni haberler var. Son gelen bilgilere göre en düşük emekli maaşı 11.000 TL'ye yükseltilecek. Yani 7500 TL ve altı maaş alan tüm emekliler en az 11.000 TL maaş almaya başlayacak.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE EK ZAM NE ZAMAN GELECEK?

SOSYAL SIGORTALAR KURUMU SSK ve bağ-kur üzerinde emekli olan vatandaşlara yapılacak olan zam için Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nin 16 Ocak'ta açılması bekleniyor. şu an kapalı olan TBMM’nin yeniden göreve başlaması ile birlikte iki bakanlık tarafından hazırlanan zam teklifi meclis gündemine sunulacak. Böylece SSK ve bağ-kur emeklisine ek zam yapılmış olacak.

024 OCAK ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE ZAMAN HESABA YATACAK  NE ZAMAN  ÖDENECEK?

Emekli maaşlarının yapılacak olan zammı ardından normal maaş süresine yetişip yetişmeyeceği ve merak konusu oldu. Çünkü maaş günü yaklaşmasına rağmen zamla ilgili belirsizlik ve süreç devam ediyor. 16 Ocak 2024 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açılacak. Eklere yap Zam TBMM’de belirlenecek. Bu da emeklilerin maaş zammının maaş gününe yetişmemesi anlamına da gelebilecek. Zira 17 Ocak'ta emekli maaşları ödenmeye başlanacak. Maaş zamının yetişememesi durumunda ise yeni formül devreye girecek ve emekliye zam farkı ödenmesi olacak. Eğer 17 Ocak 2024 tarihine ilave zam yetişmezse ilerleyen tarihlerde emekli maaşlarına ek zam farkı ödemesi gerçekleştirilecek.