Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlere eğitim öğretim yılı başında ödenen öğretim yılına hazırlık ödeneği hesaplara yatmaya başlıyor. Milli Eğitim bakanı Yusuf Tekin'in kurumlara gönderdiği resmi yazı ile hazırlık ödeneğinin 4 eylül tarihinden itibaren öğretmenlere ödenmesi talimatı verilmişti. Ancak 15 eylül maaşlarının da yaklaşması nedeni ile çoğu kurum maaşların ödenmesinin ardından hazırlık ödeneklerinin hazırlanması yönünde adımlar attı. Bu kapsamda bazı illerde ve ilçelerde öğretmenlerin hazırlık ödenekleri ödenirken diğer illerde de yakın zamanda ödenmesi bekleniyor

2023 Eğitime Hazırlık Ödeneği Kaç TL

2023 yılı eğitime hazırlık ödeneği öğretmenler için tek seferde 1400 TL olarak ödenecek. 

Eğitime Hazırlık Ödeneği Hangi Öğretmenlere Ödenecek

2023 eğitime Hazırlık Ödeneği Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren tüm okullarda görev yapan öğretmenlere ödenecek. 

Hazırlık Öseneği Ne Zaman hesaba Yatacak

Eğitime Hazırlık Ödeneğin 15 Eylül 2023 memur maaşlarının ödenmesinin hemen ardından öğretmenlerin hesabına yatmaya başlayacak.

Hazırlık Ödenği Nedir?

Eğitime Hazırlık Ücreti Nedir? Hangi Öğretmenlere Ödenir?

Halk arasından kırtasiye yardımı veya kırtasiye parası olarak da bilinen eğitime hazırlık ödeneği öğretmenlere verilir. Hazırlık ödeneğini öğretmenlerin o sene içerisinde yapacağı şahsi eğitim materyalleri harcamalarına destek olmak amacıyla her yıl devlet tarafından ödenir.

İkinci Dönem Atanan Öğretmenler Veya İlk Dönem Ataması Gecikenlere Ne Kadar Ödeme Yapılır?

"657 Sayılı Kanunun Ek 32'nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50'si oranında yapılır.'"

Eylül Ayında Görevde İken Daha Sonra Ücretsiz İzne Ayrılanlar Ne Yapacak?

Bu ücret Eylül ayında görevi başında olan her Öğretmenimize yatmaktadır. Ancak Eylül ayında bu ücreti aldıktan sonra ödenen ücret konusunda tereddüte düşülmüş olup, Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının bütün illere dağıtımlı olarak yazdığı 03/01/2020 tarih ve 160908 sayılı yazısında konuya açıklık getirilmiştir. 
Bu kapsamda: Eylül ayı başında görevi başında olan bir öğretmene ödenen bu ücret geri alınmaz. Zira peşin olarak ödenen bu ücreti kamu zararı olmayacağı açık bir şekilde mütalaa edilmiştir. 

MEB ortak sınavlar için konu soru dağılımı tablo örneğini yayınladı MEB ortak sınavlar için konu soru dağılımı tablo örneğini yayınladı

Eylül Ayında Görevi Başında İken İstifa Eden Yada Başka Bir Okula Naklen Atananların Durumu

Benzer şekilde Eylül ayı başında peşin ödenen bu ücret istifa eden yada naklen başka bir kuruma yada okula atanan öğretmenlerden de geri alınmaz. 

Ücretsiz İzinde Olanlar Eğitim Ödeneği Alabilir mi?

Bu ücret 30 Eylül tarihine kadar görevi başında aktif olarak görev yapan öğretmenlerimize ödenir. Dolayısı ile bu tarihe kadar ücretsiz izinde olan öğretmenlerimizin bu ücreti hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca Eylül ayından sonra bir öğretmenimiz ücretsiz iznini bozarak görevine başlamış olsa dahi bu ücreti alamaz. 

Eğitim Yılı Ortasında İlk Defa Atanan Bir Öğretmen Eğitim Ödemesi Alır mı?

Bir üst başlıkta ifade ettiğimiz gibi 30 Eylül tarihine kadar görevi başında olan kişilere ödenmektedir. 1 Ekim tarihinden sonra atanan bir öğrenmene o yıl için bir ödeme yapılmaz.