Memur Sen bünyesinde hizmet veren Eğitim Bir Sen Sendikası, yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili eylem yaptı. Eylemde konuşan genel başkan Ali Yalçın, uzman öğretmenlik için geçerli olan kademe ilerlemesi cezası almamış olma şartının kaldırılmasını talep ettim. İşte o açıklama.

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çıkarılacak olan yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda  uzman öğretmenlik için kademe durdurma cezası almamış olma şartının kaldırılması yönünde açıklama yaptı. Yalçın'ın açıklaması şöyle:

Daha bütüncül, kapsayıcı, beklentiyi karşılayan bir Öğretmenlik Meslek Kanunu için TBMM önünde ve ülke genelinde eylem yaptık.

ÖMK'nın beklentileri karşılaması; Şube Müdürü, Uzman, Araştırmacı, Müfettiş, Milli Eğitim Müdürü ve Yardımcıları kadrolarından bulunan çalışanlara Uzman Öğretmen ve başöğtetmen ünvanı hakkı için Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı olarak eylem gerçekleştirdik. 

Disiplin Cezası Alan Öğrencilerin Durumu: Cezalar Ne Zaman ve Nasıl Silinebilir? Disiplin Cezası Alan Öğrencilerin Durumu: Cezalar Ne Zaman ve Nasıl Silinebilir?

İstiyoruz ki;

☑️ Öğretmenlik Meslek Kanunu ekonomik krize kurban edilmemelidir.

EK DERS ÜCRETİNE ZAM

☑️Ek ders ücreti artırılmalıdır.
 
☑️ Uzman ve başöğretmenlik için öngörülen hizmet süreleri taahhüt edildiği üzere 5 ve 10 yıl olmalıdır.

KADEME DURDURMA CEZASI ŞARTI KALDIRILSIN

☑️ Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası kariyer basamaklarına ilerlemeye engel olmamalıdır.
 
☑️ Sözleşmeli öğretmenler, kadrolu öğretmenliğin özlük haklarından faydalanmalı; anayasal hak olan aile bütünlüğü teminat altına alınmalı; kadroya geçen öğretmenlerin aile birliği sağlanmalıdır.
 
☑️ Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı; öğretmen istihdamında mülakat uygulamasından vazgeçilmelidir.