Eğitim Bir Sen yani Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili yeni taleplerini açıkladı. 
EBS tarafından yapılan açıklamada uzman Öğretmenler için süre şartının 5 Yıla çekilmesi, başöğretmenler için ise süre şartının 10 Yıla çekilmesi ile birlikte öğretmenlerin ek ders ücretlerine zam, okul müdürlerine kadro gibi konular yer alıyor. İşte sendika tarafından yapılan açıklama:

ÖĞRETMENİN ADINA VE DEĞERİNE YAKIŞIR; BİR MESLEK KANUNU İSTİYORUZ!

🔴Uzman Öğretmenliğe esas hizmet süresinin 5 yıl, başöğretmenlik için 10 yıl olmasını istiyoruz.

🔴İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Müfettişi, Şube Müdürü, Eğitim Uzmanı ve Araştırmacı  kadrosunda bulunanlara uzman öğretmen /başöğretmen unvanları verilmesini ve bu unvanların mali haklarından yararlanmalarını istiyoruz.

🔴ÖMK taslağına göre; eğitim kurumlarına yönetici görevlendirmede sınav, eğitim ve tekrar sınav gibi ciddi bir süreç planlanmaktadır. Bu kadar uzun bir sürece tabi tutularak eğitim kurumlarına yönetici olanlara, görevlendirme değil, atamaları yapılmalı, 4 yılda bir keyfi değerlendirme değil, kadro verilmeli, yöneticilik ikincil görev olmaktan çıkarılarak kadrolu güvence verilsin istiyoruz.

🔴Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasını istiyoruz. 

🔴Eğitimciye yönelen şiddete karşı faili cezalandıran ve caydıran yaptırımlar ve tedbirler getirilmesini istiyoruz.

🔴Adaylığı kaldırılmış bütün öğretmenlerin  aile bütünlüğünün sağlanmasını istiyoruz.

🔴Ek ders birim ücretine esas gösterge rakamının, toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirdiğimiz ve müzakere ettiğimiz şekilde 230’a çıkarılmasını istiyoruz.

🔴Öğretmen mesleğini güvencesiz hale getirecek,öğretmeni müfettiş raporlarıyla geri hizmete çekme yönündeki yasal düzenleme planlamasından derhal vazgeçilmesini istiyoruz.

Öğretmenler için 3 yeni sınav görevi ve zamlı sınav görevi ücretleri Öğretmenler için 3 yeni sınav görevi ve zamlı sınav görevi ücretleri

🔴Kalkınmada öncelikli yörelerde çalışan yönetici ve öğretmenlere ilave malî haklar verilmesini istiyoruz.

🔴Terör eylemleri veya terörle mücadele sırasında vefat edenlere şehit, yaralanan, engelli hale gelen eğitim çalışanlarına da görev malüllüğü, vazife malûllüğü hakkı tanınmasını istiyoruz.