Memur Sen konfederasyonuna bağlı Eğitim Bir Sen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan öğretmen atamaları ve öğretmen atamalarında uygulanacak olan mülakatlarla ilgili açıklama yaptı.

Eğitim Bir Sen'den EBS’den MEB’ tarafından yapılacak öğretmen atamaları ve mülakatlar için açıklaması geldi: 

2023 tuşunda yapılan merkezi sona. Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS puanıyla kaç bin alım yapılacağı ile ilgili şimdiye kadar bakanlık tarafından bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle konu hala belirsizliğini koruyor.
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamaları ve KPSS puanı ile ilgili olarak Ekim sonunu işaret etse de Maliye Bakanlığında çalışmalar henüz bitmediği için öğretmen atamaları konusu henüz netliğe kavuşmadı.

Türkiye Büyük Millet Meclisindeki bütçe görüşmeleri sonrasında Milli Eğitim Bakanlığına 2023 Kpss puanıyla kaç bin alım ayrılacağı belli olacak.

Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, daha önce yapmış olduğu açıklamada mülakat sisteminin değişeceği ve atama bekleyen öğretmenlerimizin 45 dakikalık bir mülakat sürecine gireceğini belirtmişti.

Buna göre öğretmen atamalarında yüzde 50 Kpss, yüzde 50 mülakat puanları geçerli olacak.

Öğretmen ve Okul Müdürlerine Resmi Tatiller ile Bayram Tatillerinde Ödenecek ve Ödenmeyecek Ek Ders Tablosu Öğretmen ve Okul Müdürlerine Resmi Tatiller ile Bayram Tatillerinde Ödenecek ve Ödenmeyecek Ek Ders Tablosu

Konu hakkında Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Talat Yavuz'dan açıklama geldi.

Sayın Yavuz tarafından yapılan açıklamada:

''Şubat ayında mülakatsız, var olan ihtiyacı giderecek şekilde gerekli adımlar atılmalıdır.'' ifadeleri kullanıldı.