Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni Öğretmenlik meslek kanunu ile ilgili olarak sendikalar görüşlerini açıklamaya devam ediyor. Sendikalar bakanlıktan yeni kanun ile ilgili taleplerini de açıklıyor. Eğitim Bir Sen Sendikası da yeni ÖMK'da yer almasını istediği taleplerini açıkladı. Açıklanan talepler arasında uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatlarının emekli maaşlarına yansıtılması yönünde bir madde bulunmaması dikkat çekti.

Sendikanın talepleri arasında böyle bir maddenin yer almaması, böyle bir talebin olmadığını ya da unutuldugunu akıllara getirdi. EBS'nin yeni meslek kanunu ile ilgili ilgili talepleri şöyle:

ÖĞRETMENİN ADINA VE DEĞERİNE YAKIŞIR; BİR MESLEK KANUNU İSTİYORUZ!

🔴Uzman Öğretmenliğe esas hizmet süresinin 5 yıl, başöğretmenlik için 10 yıl olmasını istiyoruz.

🔴İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Eğitim Müfettişi, Şube Müdürü, Eğitim Uzmanı ve Araştırmacı  kadrosunda bulunanlara uzman öğretmen /başöğretmen unvanları verilmesini ve bu unvanların mali haklarından yararlanmalarını istiyoruz.

🔴ÖMK taslağına göre; eğitim kurumlarına yönetici görevlendirmede sınav, eğitim ve tekrar sınav gibi ciddi bir süreç planlanmaktadır. Bu kadar uzun bir sürece tabi tutularak eğitim kurumlarına yönetici olanlara, görevlendirme değil, atamaları yapılmalı, 4 yılda bir keyfi değerlendirme değil, kadro verilmeli, yöneticilik ikincil görev olmaktan çıkarılarak kadrolu güvence verilsin istiyoruz.

🔴Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasını istiyoruz. 

🔴Eğitimciye yönelen şiddete karşı faili cezalandıran ve caydıran yaptırımlar ve tedbirler getirilmesini istiyoruz.

🔴Adaylığı kaldırılmış bütün öğretmenlerin  aile bütünlüğünün sağlanmasını istiyoruz.

🔴Ek ders birim ücretine esas gösterge rakamının, toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme getirdiğimiz ve müzakere ettiğimiz şekilde 230’a çıkarılmasını istiyoruz.

🔴Öğretmen mesleğini güvencesiz hale getirecek,öğretmeni müfettiş raporlarıyla geri hizmete çekme yönündeki yasal düzenleme planlamasından derhal vazgeçilmesini istiyoruz.

Yeni ÖMK’da öğretmene rotasyon ek derslere %100 zam ve uzman öğretmenlik için 5 yıl süresine Şekerci’den açıklama Yeni ÖMK’da öğretmene rotasyon ek derslere %100 zam ve uzman öğretmenlik için 5 yıl süresine Şekerci’den açıklama

🔴Kalkınmada öncelikli yörelerde çalışan yönetici ve öğretmenlere ilave malî haklar verilmesini istiyoruz.

🔴Terör eylemleri veya terörle mücadele sırasında vefat edenlere şehit, yaralanan, engelli hale gelen eğitim çalışanlarına da görev malüllüğü, vazife malûllüğü hakkı tanınmasını istiyoruz.