Milli Eğitim Bakanlığı MEB, 2023-2024 eğitim öğretim yılının başında almış olduğu kararla birlikte devamsızlık konusunda katı tutum izleneceğini ve devamsızlık yapan öğrencilerin sınıfta kalacağını belirtmişti. Gerek LGS gerekse Yks sınavlarına hazırlanan öğrenciler de bu kategoriye alınmış ve öğrenciler de azlık yapmaması için uyarılmıştı. Ancak bazı uygulamalar nedeniyle sorun yaşayan öğrencilerin devam devamsızlıklarının sisteme işlenmesi ile ilgili yetki de sınırlandır

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, öğrencilerin geçmişe yönelik devamsızlık düzenlemesinin Yetkisini okul müdürlerinden almıştı. Böylece okul müdürleri öğrencilerin geçmiş dönemdeki devamsızlık işlemlerine müdahale edememeye başladı. Bakanlık bu kararla birlikte devamsızlık konusundaki kararlılığını göstermiş oldu. Ancak bazı kurumlarda yaşanan olumsuzluklar nedeniyle MEB okul müdürlerine geçmişe dönük 5 Gün sürenin devamsızlık işlemlerini yapabilme yetkisi verdi.

OKUL MÜDÜRLERINE 5 GÜN DEVAM DEVAMSIZLIK IŞLEME SÜRESI 

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, staj yapan öğrencilerin devamsızlık işlemlerinin şirketlerden gelen günlük rapora göre yazılması nedeni ile sorun yaşayan okulların müdürlerine 5 Gün süreyle geçmişe dönük olarak devamsızlık işlemlerine müdahale yetkisi verdi.

Bu yetki ile birlikte çok sayıda öğrencinin mağdur edilmesinin önüne geçilmiş oldu. Ancak diğer öğrencilerle ilgili bakanlığın katı tutumu devam ediyor. Gerek sınavlara hazırlanmaları, gerekse katıldığı kurslar nedeniyle okula devamsızlık yapmak durumunda kalan sekizinci sınıf ve 12. sınıf öğrencileri MEB'in tutumunu yeniden değerlendirerek devamsızlık konusunda esneklik getirmesini talep ediyor.

MEB’den açık liseler için yeni engel dersanelere kapatma örgün eğitime teşvik MEB’den açık liseler için yeni engel dersanelere kapatma örgün eğitime teşvik

Bakanlığı bu konudaki tutumunu önümüzdeki günlerde daha yakından görmüş olacağız.