Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Bakan Yusuf Tekin'in göreve başlamasının ardından 2023-2024 eğitim öğretim yılının başında önemli bir karar almıştı. Bu karar ile birlikte bazı öğrencilere sınıf tekrari, sınıfta kalma getirilmişti. Geçtiğimiz yıllarda da benzer kural vardı ancak bakanlık kuralı Esnetip gevşetiyor ve Sınıf tekrari kuralı tam olarak işletiliyor. Bakan Yusuf Tekin bu eğitim öğretim yılında kararlı bir şekilde sınıf tekrari müjdesinin uygulanacağını vurgulamıştı. Bu kararların ardından çok çok sayıda öğrenci sınıf tekrarı, sınıfta kalma ile karşı karşıya kaldı. 
Bakanlık tarafından çıkarılan yönetmelikte, belirlenen devamsızlık süresini aşan öğrencilerin sınıf tekrari yaptırılacağı hükmü yer alıyor.

Özellikle sınavlara hazırlanan öğrencilerin sınav yaklaştığında farklı yöntemlerle ders çalışmak için okula gitmediği ve daha daha sessiz ortamda ders çalışmayı tercih ettiği biliniyor. Bu nedenle çok sayıda öğrenci okula gidemiyor ve devamsızlık yazılıyor. Bu öğrenciler geçtiğimiz yıllarda bakanlık tarafından çıkartılan talimatla bir nevi affa uğruyor ve devamsızlıklar yazılmıyordu. ancak bu yıl durum tam tersine döndü. Bu öğrencilerin devamsızlıkları affedilmiyor ve bu kural katı bir şekilde uygulanıyor. 

10 gün mazeretsiz bir şekilde okula gitmeyen ve toplam 30 gün devamsızlığı aşan öğrenciler sınıf tekrarı yaptırılıyor. Eğer MEB 2023-2024 eğitim öğretim yılının son günlerinde bu öğrencilere yönelik özel özel bir uygulama getirmezse okula devam etmeyin çok sayıda öğrencinin sınıfta kalması kaçınılmaz olacak.

MEB'den Telafi Sınavı Müjdesi Geliyor MEB'den Telafi Sınavı Müjdesi Geliyor

Öğrencilerin devamsızlığı ile ilgili yönetmelik hükmü şu şekilde:

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği MADDE 36-5-a  "Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir."

Yukardaki madde hükmü nedeniyle öğrencilerin ve okulların devamsızlığı konusunda daha titiz davranmaları, okulların devamsızlık sıkıntısı olan öğrencileri ve velileri dikkatli bir şekilde uyarmaları gerekmektedir. Ancak sınava hazırlanan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığının devamsızlık konusunda kendilerine yardımcı olmasını bekliyor.

Bakanlığın devamsızlık ve sınıf tekrarı ile ilgili yeni bir karar alıp almayacağı merak ediliyor. Bu konuda bakanlık tarafından atılacak adımlar sitemizde yayınlanacaktır. Takipte kalınız.