ABU DABİ (AA) - Küresel Medya Kongresi (GMC), Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de başladı.

Abu Dabi Ulusal Sergi Şirketi (ADNEC) ve Emirlik Haber Ajansı (WAM) ortaklığında gerçekleştirilen kongre, yapay zeka sohbet robotunun interaktif uygulamasıyla başladı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan BAE Hoşgörü Bakanı Şeyh Nahyan bin Mübarek Al Nahyan, dünyanın birçok yerinden gelen medya uzmanları ve ziyaretçilere teşekkür ederek, geçen yıl olduğu gibi bu sene de kongrenin yoğun ilgiyle karşılandığını belirtti.

Medyanın gücü ve önemine değinen Al Nahyan, gün geçtikçe gelişen teknolojinin insanoğlunun günlük yaşamına katkıları bulunduğunu, hoşgörü ve barış içinde yaşamanın önemini anlamaya yardımcı olduğunu söyledi.

Al Nahyan, medyanın yumuşak güç olduğuna, toplumlarda farkındalık yaratma gücü bulunduğuna, geleceği şekillendirmede rol oynadığına dikkati çekti.

Medyanın, iklim krizi ve iklim değişikliği hakkında farkındalık oluşturduğunu anlatan Al Nahyan, "Sosyal medya, bireyler olarak bizlere yeni dünyanın kapılarını açıyor ve birçok yeni küresel ağ veya bilgi ortaya koyuyor." dedi.

Küresel Medya Kongresi Başkanı, WAM Genel Müdürü H.E Mohamed Al Rayssi de kongrenin medya uzmanları için büyük fırsat olduğunu vurgulayarak, oturumlarda yapay zeka, sürdürülebilirlik ve spor medyası konularının ele alınacağını kaydetti.

"Medya Sektörünün Geleceğini Şekillendirmek" sloganıyla 127'den fazla oturumda, dijital teknolojiler ve yapay zeka başta olmak üzere birçok konu ele alınacak.

BM Libya Temsilcisinden, ülkeyi seçimlere taşıyacak uzlaşma sürecini hızlandırma çağrısı BM Libya Temsilcisinden, ülkeyi seçimlere taşıyacak uzlaşma sürecini hızlandırma çağrısı

Çok sayıda medya uzmanının yer alacağı Küresel Medya Kongresi, 16 Kasım'a kadar sürecek.