2024 Ocak memur maaş zammının belli olmasına sayılı günler kaldı. Aralık ayı enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanmasının ardından Ocak ayının ilk haftasında 6 aylık enflasyon oranı belli olacak ve memurlara yapılan %15'lik maaş zammına enflasyon farkı eklenecek ve eğer zamlara refah payı eklenmezse memur maaş zammı kesinleşmiş olacak. Açıklanan enflasyon ve OVPverilerine göre memur maaşına %50 civarında bir zam yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor Bu zamla birlikte memurlara yapılan ek ödemeler de aynı oranda artış yaşayacak.

2024 Ocak ayının gelmesi ile birlikte memurların maaşına ek olarak yapılan ödeme %50 civarında bir zamla birlikte 540 TL seviyelerine yükselecek. Peki bu ödemeden hangi memurlar yararlanacak?

Sınavsız okul müdürü olmanın yolu açıldı Sınavsız okul müdürü olmanın yolu açıldı

540TL civarına ulaşması beklenen ödemeden sadece sendika üyesi olan memurlar yararlanacak. Ancak bu memurların da tamamı bu ödemeden yararlanamayacak. Üye sayısı %2'nin üzerinde olan sendikaların üyeleri bu ödemeden tam olarak yararlanacak. Diğer sendika üyeleri ise daha az ödeme alacaklar. Toplu Sözleşme Ödeneği olarak memurlara ödenen 1080 TL en son 2023 Ek,m ayında hesaplara yatmıştı. Ocak ayı ile birlikte bu rakam 1620 TL seviyelerine yükselecek. Sendika üyesi memurlar her 3 ayda bir bu ödeme 2024 Ocak itibari ile her ay ödenecek ve aylık 540 TL olarak maaşlara yansıtılacak.

Ancak; Asker, polis, infaz koruma memurları gibi sendika üyesi olamayan memurlar bu ödenekten yararlanamıyor.

Sendika üye sayısı az olan sendikarar ise bu uygulamaya itiraz ediyor ve tüm sendikaların üyelerine ödemenin eşit yapılmasını talep ediyor.

Sizler de konuya ilişkin düşüncelerinizi haberin yprum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.