Son yıllarda yaşanan yüksek enflasyon İle Türk Lirası'nın değer kaybetmesi sonucunda piyasadaki banknotların alım gücü iyiden iyiye azaldı. Alım gücü azalan banknotlar dolar karşısında değerini kaybederken 200 TL'nin artık İhtiyaçları karşılaması gerekçesi ile 500 TL ve 1000 TL'lik banknotların piyasaya sürülecekceği iddia edilmiştir. Türkiye cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bu iddialar yalanlandı. Ancak bankalar tarafından bankamatiklere yönelik yeni banknot uygulaması kararı dikkatleri üzerine çekti.

Makine ihracatı ilk 4 ayda 8,9 milyar dolar oldu Makine ihracatı ilk 4 ayda 8,9 milyar dolar oldu

Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşçu'nun açıklamalarına göre, ATM'lerde 10 ve 20 TL'lik banknotlar yerine Bankalar ATM’lere artık 200, 100 ve 50 liralık banknotları yerleştiriyor. Merkez Bankası'nın son dönemde basmış olduğu her 5 banknottan 4'ünün 200 TL olduğu belirtildi. Bu durum, bankaların ATM'lerde küçük banknotlara yer vermemesine neden oldu.

Müşterilerine bankamatik üzerinden para ödemesi yapan çoğu banka şu anda, ATM kanalıyla yapılan para yatırma ve çekme işlemlerinde 10 ve 20 liralık banknotların kullanımını durdurdu. ATM’lerde bu paralar için ayrılan slotlara 200 liralık banknotlar eklendi. Bu uygulamanın bayram sonrasında Türkiye genelinde tüm ATM'lerde geçerli olacağı tahmin ediliyor.