Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamaları ile ilgili açıklama yaptı. Geçtiğimiz yıl yapılan 45.000 öğretmen ataması, 2024 yılı için açıklanan 20.000 öğretmen ataması, eyt ile emekli olan öğretmen sayısı gibi konulara değinen Bakan Yusuf Tekin, öğretmen atamalarının 6000-8000 civarında olacağını söyledi. Bakan Tekin'in açıklamasını detayları şöyle:

Yeni ÖMK’da öğretmene rotasyon ek derslere %100 zam ve uzman öğretmenlik için 5 yıl süresine Şekerci’den açıklama Yeni ÖMK’da öğretmene rotasyon ek derslere %100 zam ve uzman öğretmenlik için 5 yıl süresine Şekerci’den açıklama

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bundan böyle devlet okullarına yılda en fazla 6-8 bin öğretmen ataması yapılacağını duyurdu. Bakan Tekin, öğretmen olmak isteyen öğrenciler için “illa öğretmen, devlet memuru olmak isteyenler tercihinizi ona göre yapın” diyerek atama bekleyen öğretmenleri uyardı.

Hürriyet gazetesine konuşan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ffazla öğretmen istihdam etmemin de anlamı olmadığını belirtti.

Bakan Yusuf Tekin 

“Nihayetinde Türkiye realitesi var, fazla öğretmen istihdam etmemin de anlamı yok. Dolayısıyla atayabileceğimiz, ihtiyaç duyduğumuz sayı neyse onu atayacağız” diyerek, bundan sonra MEB’in öğretmen atama politikalarını da açıklamış oldu.

Bakan Yusuf Tekin, geçen yıl yapılan 49 bin 500 öğretmen atamasının ihtiyacın üzerinde olduğuna işaret ederek, bu yılki atama sayısının geçen yıl emekli olan öğretmen sayısından daha az olduğuna dönük eleştirilere, “Bu yanlış bir hesap” şeklinde yanıt verdi.

Bakan Tekin “2023’te EYT’ten dolayı 20 bin emekli oldu ama biz zaten 49 bin 500 öğretmen ataması yaptık yani emekli olanların yerine fazladan zaten geçen yıl atama yaptık. 2024’te bizim öngörümüz zorunlu emeklilik yaşına geleceğini tahmin ettiğimiz ki EYT’ten önce de böyleydi, ortalama 6-8 bin bandında. Bu yıl da maksimum 8 bin öğretmenimizin emekli olmasını bekliyoruz ve biz 20 bin yeni atama yapıyoruz” dedi.

'İlla devlet memuru olmak isteyenler' buna göre adım atsın

“Bu yıl öğretmenlik okumak isteyenlere öneriniz ne olur?” sorusuna yanıt veren Tekin,

“Bizim eğitim öğretim sistemi içinde atanacak öğretmen sayısı yıllık 6-8 bin bandında devam edecek. Öğrenci arkadaşlar illa öğretmen, devlet memuru olmak isteyenler tercihini buna göre yapsın.”