2023-MEB-EKYS Sınav Sonuçları Açıklandı 2023-MEB-EKYS Sınav Sonuçları Açıklandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, canlı yayın konuğu olarak katıldığı TRT Haber'de Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve gündeme dair konularda açıklamalarda bulundu. Yanık, seçimin son derece yoğun bir süreç olduğunun altını çizerek "İnşallah pazar günü Cumhurbaşkanımızı yeniden seçtirerek yolumuza devam edeceğiz" diyerek şu açıklamalarda bulundu:

  • Yanık, Covid-19 salgınında geliri düzensizleşen aileler için başlatılan Türkiye Aile Destek Programı'nın devam edeceğini söyledi. Bunun yanı sıra, Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasıyla ilgili planlarından bahsetti. Banka aracılığıyla gençlere ev kurma desteği sağlanacağını ve evlenme kredisi olarak da 150 bin lira verileceğini söyledi.
  • Ayrıca, ev hanımlarına da emeklilik imkanı sağlanacağını duyurdu. Ev hanımlarının bireysel emeklilik sistemine dahil olmaları durumunda devletin sigorta primlerinin üçte birini ödeyeceğini belirtti.
  • Engelli çocuğu olan annelerin emeklilik düzenlemelerine de değinen Yanık, engelli yakınlarına bakım veren annelerin iş hayatına katılma imkanlarının sınırlı olduğunusöyledşi.Bu nedenle, engelli yakınına bakım veren annelerin emeklilik düzenlemelerinin yapılacağını bildirdi..
  • Ayrıca, Bakan Yanık, 2431 sözleşmeli personel alımıyla ilgili sürecin halen devam ettiğini ve başvuruların alındığını ifade etti. Başvuruların KPSS puan üstünlüğüne göre değerlendirileceğini ve atamaların gerçekleşeceğini söyledi..
  • Şehit yakınları ve gazilerle ilgili çalışmalara da değindi. Şeref aylıklarının eşitlenmesi çalışmasının tamamlandığını ve şehit anne-babalarının aylıklarının düzenlenmesine yönelik çalışmaların gelecek dönemde gündem başlıkları arasında olduğunu söyledi. Ayrıca, kamu kurumlarındaki iş ve işlemlerin takibi noktasında şehit yakınları ve gazilerin yaşadığı sıkıntıları gidermek için rehberlik yapacak irtibat noktaları oluşturacaklarını ifade etti.
  •  Ayrıca İkinci tur Cumhurbaşkanlığı Seçimi'ne ilişkin olarak vatandaşların iradesinin şeffaf bir biçimde sandığa yansıtılmasının önemine vurgu yaparak, sürecin büyük bir olgunluk, sükunet ve dostlukla tamamlanmasını arzuladıklarını belirterek sözlerini noktaladı..

    TRT