Hzaine ve Maliye Bakanı Mehmer Şimşek memurlara, işçilere ve emeklilere yönelik maaş artışı açıklamasında bulundu. Maaş artışlarının yüksek olduğuna değinen Şimşek, enflasyonla mücadele ve döviz fiyatlarındaki artışa yönelik de tahminlerini açıkladı.

Enflasyonun getirdiği yükün hafifletilmesine yönelik olarak maaşlarda ciddi artışlar sağlandığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek; "Enflasyona karşı kayıplarını telafi için ciddi ücret artışları oldu." dedi.

Memurların ve emeklilerin maaş artışının belirleneceği 7. dönem toplu sözleşme görüşmeleri süreci devam ederken Hazine ve Maliye Bakan Mehmet Şimşek'ten kritik bir açıklama geldi.

ŞİMŞEK'TEN DÜŞÜK MAAŞ ZAMMI SİNYALİ

Bakan Mehmet Şimşek yapılan maaş zamlarının yüksek olduğuna işaret ederek 7. toplu sözleşme görüşmelerinde düşük zam sinyali verdi. Aralarında işçi ve memurların olduğu çalışanların ücretlerinde ciddi artışlar yapıldığına vurgulayan Şimşek;

"Yine bu sene vatandaşlarımızın, toplumun değişik kesimlerinin geçmiş enflasyona karşı kayıplarını telafi için ciddi ücret artışları oldu. " dedi.

Enflasyon bir kaç ayda artışa devam edecek

Bakan Şimşek, Merkez Bankasının enflasyon tahminlerine vurgu yaparak, yükselişin devam edeceğini söyledi ve;

"Merkez Bankası’nın da tahminlerinden göreceğiniz gibi, enflasyon önümüzdeki birkaç ay içerisinde geçici bazı faktörler nedeniyle artışa devam edecek" dedi.

Cari açık daralırsa dolar düşecek

Dolardaki artışa da değinen Şimşek, döviz fiyatlarındaki düşüşün cari açığın azalması ile olacağına vurgu yaptı ve:

"Türkiye’ye kaynak girişi artacak ve önümüzdeki dönemde belirsizlik azaldıkça, cari açık daraldıkça inanıyorum ki kurda göreceli bir istikrara doğru gideceğiz." dedi.

2024'ün ikinci çeyreğinden itibaren FED faiz düşürecek

ABD Merkez Baknası FED'in faizleri düşüreceğine işaret eden Şimşek;

"Ben inanıyorum ki 2024’ün ikinci yarısından itibaren bugün karşıdan esen rüzgârlar destekleyici bir nitelik kazanacak. Çünkü Fed faiz artışında zirveyi buldu. Büyük ihtimalle piyasa 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren faiz düşüşlerini konuşmaya başlayacak. " dedi.