Millî Eğitim Bakanlığı MEB, 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı İçin Okul Kayıtlarını Adrese Dayalı Olarak Tamamladı.

Ortaokul ve lise öğrencilerine 1789 TL burs MEB bursuna başvuru ve çekme şartları Ortaokul ve lise öğrencilerine 1789 TL burs MEB bursuna başvuru ve çekme şartları

Millî Eğitim Bakanlığı, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında okul öncesi, ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıfa başlayacak öğrencilerin kayıtlarını adrese dayalı olarak gerçekleştirdi. Öğrencilerin MERNİS adres bilgileri esas alınarak herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmadan e-Okul sisteminden kayıtları tamamlandı.

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokula başlayacak öğrenciler için kayıtların adrese göre yapılması, velilere kolaylık sağlamayı hedefliyor. Bakanlık, eğitim-öğretim sürecinin başında öğrenci dağılımını adil ve düzenli bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla bu adımı attı.

Öğrencilerin Şubeleri ve Sınıf Öğretmenleri Ağustos Ayında Belirlenecek

İlkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıfa başlayacak öğrencilerin şubeleri ve sınıf öğretmenleri, Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre ağustos ayının son haftasında belirlenecek. Bu süreçte veliler, e-Devlet kapısı üzerinden "İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama" (e-Kayıt) hizmetiyle çocuklarının hangi okula kaydedildiğini öğrenebilecekler.

2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı 9 Eylül'de Başlayacak

Öğrenci kayıtlarının tamamlanmasının ardından, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı 9 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Yeni eğitim yılında öğrenciler, belirlenen şubelerde ve sınıf öğretmenleriyle birlikte ders başı yapacaklar. Böylelikle, öğrenci yerleştirmeleri ve eğitim sürecinin başlaması planlı ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilecek.