Memur Sen, Türkiye'de en fazla üyeye sahip olması münasebeti ile toplu sözleşme görüşmelerinde hükumet ile pazarlık masasına oturan yetkili sendika. Yapılan tüm toplu sözleşme görüşmelerinde yer alan Memur Sen, memur maaşlarına yapılan zamlarda pazarlık masasında memurları temsil etti. Hükumetin yaptığı en düşük memur maaşını 22 bin TL olarak belirleyen düzenlemeyi memnuniyetle karşılayan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon rakamlarının ardından yeni bir açıklama yaparak, durumdan kaygılı olduğunu belirtti.

Açıklanan enflasyonun yüksekliğine dikkat çeken Memur Sen Genel Başkanı Yalçın, memurların bu şartlarda büyük zorluklarla karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti. 

Ali Yalçın'ın memur maaşı ve enflasyon ile ilgili açıklaması şöyle:

KAMU İŞVERENİ ENFLASYON RAKAMLARINI VE PİYASA GERÇEKLERİNİ GÖREREK
TEKLİFLERİNİ BELİRLEMELİDİR

Temmuz ayı enflasyonu %9,49, yıllık enflasyon %47,83 olarak açıklandı. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası enflasyon tahminini 2023 yılı için %58’e, 2024 yılı için %33’e güncellemişti.

Memur-Sen’in ekonomik verilere ve piyasa gerçeklerine dair analizi, öngörüsü ve değerlendirmesi ile oluşturulmuş 7. Dönem Toplu Sözleşme teklifleri; “haklı teklif” gerçeğini doğrularken, “makul teklif” gerçeğini tescillemektedir.

Temmuz ayında sadece “Yüzdelik Zam+Enflasyon Farkı” durumunda oluşacak fotoğraf ile seyyanen zam sonrası tablo arasındaki fark hissediliyor. Memur-Sen’in “alım gücü yükseltilmeli” talebi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın vaadi olan 22.000₺'nin önemi ekonomik verilerin açıklanması ile daha iyi anlaşılıyor.

22.000₺ düzenlemesi kamu görevlilerini rahatlatmaya yönelik adım olurken açıklanan enflasyon ise kaygılandırıyor. Memur-Sen’in 3’er aylık ve Refah Payı esaslı zam teklifi; kaygıları gidermeye, alım gücünü artırmaya, enflasyon baskısını sonlandırmaya dönük çözüm sunuyor.

Bu sebeple Kamu İşvereni; 14 Ağustos’ta sunacağı teklifte Memur-Sen’in öngörülerini dikkate alarak, enflasyon hedefleri üzerinden değil piyasa gerçekleri üzerinden teklifle gelmelidir.