Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve beraberinde 10 ili etkileyen depremin arkasından arama kurtarma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Açıklanan son verilere göre sahada şu an itibarıyle 24 bin 443 personel görev yapmaya devam ediyor.
AFAD Gönüllülük Dairesi Saha Koordinatörü İdris Varlı, 15 yaşını dolduran her vatandaşın e-Devlet üzerinden AFAD Gönüllülük Sistemi'ne başvuru yapabildiğinin altını çizerek ''Normal şartlarda online eğitimimiz bir günde biter, yani bir kişi, sistem üzerinden bir günde bu eğitimleri tamamlayabilir. Saha eğitimlerimiz de normalde bir hafta ve 10 gün arasında sürüyor, bazı illerin ve kişilerin durumuna göre bunlar biraz daha kısalıp biraz daha uzayabiliyor. Fakat şu anda yaşadığımız 4. dereceden afetlerde olduğu gibi AFAD Gönüllülük Sistemine başvuran kişileri online eğitime almaksızın 'temel AFAD gönüllüsü' olarak kabul ediyor ve destek olmaları için afet bölgelerine gönderiyoruz.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Seccade Açıklaması CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Seccade Açıklaması

Arama/kurtarma çalışmalarına destek olmak isteyen ve temel AFAD gönüllüsü olan herkesi sahaya götürdüklerini söyleyen Varlı, "Sadece dün ve bugün itibarıyla sisteme başvuru yapanların sayısı 110 bin 41 kişi. Toplamdaki sayımız ise 719 bin kişiye ulaştı. Sahada görev yapan gönüllü sayımız ise 8 binin üstünde" dedi..