ANKARA (AA) - ABD ile Filipinler ordusunun 4 binden fazla askerin katılımıyla tatbikat düzenlediği bildirildi.

GMA News'te yer alan habere göre, ABD ve Filipinler ordusu, ülkenin en büyük askeri bölgesine ev sahipliği yapan Palayan kentinde yaklaşık 3 hafta sürecek "Salaknib" adı verilen tatbikat başlattı.

Filipinler Ordusu Komutanı General Romeo Brawner ile ABD Ordusu Komutanı General Xavier Brunson'un da katıldığı törenle başlatılan tatbikata, 1000'i aşkın Filipinli asker ve 3 binden fazla ABD askeri katılıyor.

Tatbikata ilişkin bilgi veren General Brawner, tatbikatın, Filipin ve ABD birliklerinin hava ve kıyı savunma becerilerini artırmayı ve çeşitli askeri operasyonlarda iki ordu arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçladığını söyledi.

Ülkede, 2016'dan bu yana her yıl düzenlenen "Salaknib" tatbikatının 4 Nisan'a kadar devam edeceği belirtildi.

Japonya'dan casusluk iddiasıyla Pekin’de gözaltına alınan vatandaşının salıverilmesi çağrısı Japonya'dan casusluk iddiasıyla Pekin’de gözaltına alınan vatandaşının salıverilmesi çağrısı

Filipinler, iki ülke arasında 2014’te imzalanan Gelişmiş Savunma İşbirliği Anlaşması (EDCA) kapsamında Çin'in Asya-Pasifik bölgesinde artan etkisine karşı koymak amacıyla 2 Şubat'ta ABD'nin ülkedeki 4 üsse daha erişimine izin vermişti.