Hakkari’de eğitim çalışanları ile ilgili faaliyet gösteren sendikalardan; Eğitim Bir Sen, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş ve Koop İş Hakkari Temsilciliği, hakkari'de görev yapan milli eğitim bakanlığı personeline bankalar tarafından teklif edilen maaş promosyonu iftarlarını kabul etmediklerini dile getirerek ortak bir açıklama yaptılar

Beş sendika tarafından bir araya gelinerek oluşturulan grup adına açıklama yapan Kop- İş Sendikası Hakkari İl Temsilcisi Orhan Kanat, Hakkari Merkezde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlarda çalışan 2100 eğitimci için il mili eğitim müdürlüğü tarafından 28 Şubat 2022 tarihinde banka promosyon ihalesi yapıldığını ve milli eğitim müdürlüğü tarafından yapılan ihalede Halkbank Hakkari Şubesinin 3 yıl için her çalışana 6000 TL’lik bir maaş promosyonu  teklifinde bulunduğunu belirterek, bankanın verdiği promosyonun pula dönüştüğünü ve eğitim emekçilerinin bu konuda ciddi bir hak kaybına uğradığını dile getirdi.

Halk Bank Hakkari Şubesi ile yapılan görüşmelerin ardından banka tarafından kendilerine sunulan son teklifin 8800 TL olarak revize edildiğini belirten Kanat sözlerine şöyle devam etti;

“Ayını banka Hakkari Üniversitesi için promosyon güncellemesini 22000 TL, Hakkari Belediyesi için 12500 TL şeklinde yaparken, söz konusu milli eğitim çalışanları, öğretmenler olunca rencide edici ve onur kırıcı teklifler sunmaktadırlar. Buradan açık bir şekilde ifade etmek gerekir. Biz bu yönlü yaklaşımları kabul etmiyoruz, geçmişte olduğu gibi bugünde buna karşı her türlü mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine seslenen Kanat, merkezi düzeyde tanınan promosyon miktarlarının yerel düzeydeki çalışanlara uygulanması çağrısında bulundu.

Elazığlı Talha Öğretmen Bahçesinde Beyaz Çilek Yetiştirdi Elazığlı Talha Öğretmen Bahçesinde Beyaz Çilek Yetiştirdi

Milli eğitim müdürlüğü personeli de teklif edilen bu rakamlarla birlikte diğer bakanlıklardaki çalışanların aldığı promosyon miktarlarını da paylaşan Kanat,

“Sağlık bakanlığı çalışanları için 29000 TL, Adalet bakanlığı çalışanları için 25000 TL ve Milli Eğitim Bakanlığı Merkez çalışanları için 25000 TL şeklinde anlaşmalar yapılırken; 1milyondan fazla çalışanın olduğu eğitim işkolunda merkezi bir protokol yapılmadığından yerellerde bizlere reva görülen komik promosyon teklifleri ile eğitim çalışanları sahipsiz bırakılmaktadır. Bu durumu da kabul etmediğimizi ve bakanlığın bir an önce alışanların hak kayıplarının önlenmesi için gerekli tedbirleri almaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

açıklamasında devam eden Kanat eğitimlerin promosyonlara ilişkin taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • Mevcut promosyon sözleşmesinin güncel Türkiye şartlarına endeksli olarak revize edilip en az 20.000 TL ve üzeri olacak şekilde güncellenmesi.
  • Güncellenecek promosyon sözleşmesinin ödenecek tutarının tek seferde, peşin olarak ve tayyin durumunda iade edilmeyecek şekilde ödenmesi.
  • Banka için gelir eğitim çalışanlarına külfet olan EFT, FAST ve HAVALE işlemlerinden kesinti yapılmaması.
  • Mevcut promosyon sözleşmesinde yer alan tek taraflı fesih durumunda ağır yükümlülükler getiren ceza maddelerinin kaldırılması.
  • ATM’lerden tek seferde para çekme miktarının maaşların yüzde ellisinin üzerine çıkarılması.
  • Kredi kullanmak isteyen eğitim çalışanlarına gerekli kolaylıkların sağlanması.