4 gün okul 3 gün tatil netlik kazandı 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12. sınıflarda tatil kararı nedir. Okul ve tatil lerle ilgili son gelişmeler şöyle
Özellikle son aylarda okullarla, eğitimle, öğrencilerle, tatillerle ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. 1.,2., 3. 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12. Sınıflar ile okul öncesi (anasınıfı) düzeydeki öğrencileri etkileyecek son dakika gelişmeleri bakanlık tarafından birer birer açıklanıyor. Son dönemlerin en çok tartışılan konusu ise ise 4 gün okul 3 gün tatil konusu oldu. Çeşitli Avrupa ülkelerinde uygulanan dört gün okul üç gün tatil konusu ile ilgili Türkiye'de de atıldığı yönünde çeşitli platformlarda paylaşımlar yapılıyor. Bu nedenle öğrenciler ve veliler bu uygulamanın Türkiye'de yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Konuyla ilgili bakanlık tarafından açık

AÖF öğrencileri online sınavlar istiyor sınav uzaktan olacak mı? AÖF öğrencileri online sınavlar istiyor sınav uzaktan olacak mı?

Öte yandan öğrenciler yoğun bir tatil dönemine giriyor. Ara tatil ve seçim tatili sonrasında 1 Mayıs işçi bayramında da öğrenciler tatil yapacak. Peki dört gün okul üç gün tatil konusunda son gelişme nedir bakanlığın kararı hangi yönde? İşte detaylar:

Nisan ara tatili yapılacak mı?

İkinci dönem ara tatili ile ilgili 2023-2024 eğitim öğretim yılında farklı bir gelişme yaşanıyor. Normal şartlar altında sekiz Nisan'da başlayacak olan ve 12 Nisan 2024 tarihinde sona erecek olan nisan ara tatili ile ilgili bu yıl farklı bir durum gelişti. Nisan ara tatilinin Ramazan bayramı ile çakışması , ara tatilin iptal edilipedilmeyeceği konusunu gündeme getirdi

Milli Eğitim Bakanı Tekin, yaptığı açıklamada, ara tatilin kaldırılmayacağını belirtti ancak bu konuda yapılan değerlendirmelerin devam ettiğini vurguladı. Tekin, Türkiye'nin farklı iklimlerinin olduğunu ve ara tatillerin buna göre revize edilebileceğini ifade etti.

Sonuç olarak, ikinci ara tatilin Ramazan Bayramı'na denk gelmesi sebebiyle tartışmalı bir konu olarak gündemde yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı son değerlendirmelerle birlikte bu konuda net bir kararın alınması bekleniyor.

4 gün okul 3 gün tatilde son durum ne?

Okullarda yoğun bir şekilde ders programına tabi tutulan öğrenciler dört gün tatil üç gün okul konusunu merakla takip ediyor. Öğrencilerle birlikte veliler de bu konuda bakanlığın nasıl adım atacağını merak ediyor. Son yıllarda eğitim alanında gelişmiş bazı ülkelerde bu yönde uygulamaların olması ve Türkiye'nin yeni müfredat hazırlaması nedeniyle ülkemizde de bu uygulamanın Yapılacağı yönünde iddiaları gündeme getirdi. 
Milli Eğitim Bakanlığında geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada bakanlığın dört gün okul, üç gün tatil ile ilgili bir kararı olmadığı vurgulandı. Ancak açıklamada da dikkat çeken bir husus vardı. Sadece karar alınmadı belirtildi. Bu yönde bir çalışma olup olmadığına ilişkin net bir bilgi verilmedi. bu nedenle gündemde olan bu konunun zaman zaman bakanlık tarafından değerlendirmeye alınması olasılıklar dahilinde. Şu an dört gün okul üç gün tatil ile ilgili alınmış bir karar yok. Yani beş gün okul iki gün tatil uygulaması devam ediyor. Konuyla ilgili gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

Sizler de konuyla ilgili düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilir ve alınacak olan muhtemel kararlara etkide bulunabilirsiniz.