Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Bakan Yusuf Tekin'in göreve gelmesiyle birlikte ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulanan yönetmeliklerde ciddi değişiklikler yapıldı. Değişiklikler öğretmenlerin ve öğrencilerin okul içerisinde davranışları ile devamsızlık, sınav gibi konuları içeriyor. Ancak tekinin açıklamalarından anlaşılacağı kadarıyla, 2024 2025 eğitim öğretim yılında çok daha derin değişikliklerin olması bekleniyor. Zira Bakan Yusuf Tekin, şimdiye kadar yapılan değişiklikleri gölgede bırakacak çok önemli adımların atılacağının sinyalini verdi. Defalarca yaptığı açıklamada önümüzdeki eğitim öğretim yılından başlamak üzere müfredatla ilgili büyük değişikliklerin yapılacağını dile getiren Tekin, okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim müfredatının değiştirileceğini söyledi.

Yapılacak olan bu değişikliklerin en önemli özelliği ise müfredatın hafifletilmesi olacak. Derslerdeki konular azalacak, öğrencilerin yükü hafifletilecek, öğrenciler daha fazla sosyal ve kültürel etkinliklere yönlendirilecek.

3 gün tatil 4 gün okul olacak mı

Öğrencilerin daha fazla sosyal ve kültürel etkinliklere yönlendirilmesi açıklaması akıllara bazı ülkelerde uygulanan 4 gün okul, 3 gün tatil uygulamasını getirdi.

Özellikle eğitimdeki farklı uygulamaları ile dikkat çeken Finlandiya gibi ülkelerde zaman zaman uygulamasına rastlanan model Türkiye için de çok tartışıldı. Haftada dört gün eğitim içeren bu model öğrenciler için olumlu karşılanırken beş gün mesai yapan velilerin önemli bir kısmı için sorun oluşturabileceği gerekçesiyle çok sıcak bir etki bırakmadı.

Gündemden inmeyen 4 gün okul 3 gün tatil modeli ile ilgili iddiaları Milli Eğitim Bakanlığına sorduk. Bakanlıktan bu yönde bir çalışma olmadığı cevabını aldık. Bunu haber yaparak okuyucularımız aktarmıştık. Ancak konunun gündemde olması nedeni ile Bakanı Yusuf Tekin tarafından da, bu yönde bir çalışma olmadığı açıklandı.

Bu modelin gündeme gelmesini nedeni ise yeni müfredatta öğrencilere daha fazla sosyal etkinlik imkanı sağlanması olacak. Özellikle içinde olduğumuz dijital çağı da öğrencileri sosyalleşme problemi göz önüne alındığında haklı bir gerekçe olabilir. Ancak dünyanın büyük ve gelişmiş ülkelerine baktığımızda bu modeli uygulayan ülke göze çarpmıyor.

MEB düğmeye bastı eğitimde 15 alanda değişiklik öğretmenleri ve öğrencileri etkileyecek MEB düğmeye bastı eğitimde 15 alanda değişiklik öğretmenleri ve öğrencileri etkileyecek

Sizler de 4 gün okul 3 gün tatil eğitim modeli ile ilgili düşüncelerinizi haberin yorum kısmına yazarak sesinizi bakanlığa duyabilirsiniz