14 günlük maaş farkının hesaba ne zaman yatırılacağı, 14 günlük farkın ne zaman banka hesabında olacağı ile ilgili tarih netleşti. Memur maaşlarının hesaba yatmasının ardından şimdi sıra 14 günlük maaş zam farkına geldi. Memurlar ve memur emeklileri 14 günlük maaş farkı alacak, peki maaş farkı ne kadar olacak ve 14 günlük zam farkı ne zaman hesaba yatacak? İşte detaylar

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Memurların ve memur emeklilerinin maaştan farkı ile ilgili önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Memurlara ödenecek olan 14 günlük maaştan farkı kaç TL olacak, memur ve memur emeklisi maaştan farkını ne zaman alacak, 14 günlük maaş maaş farkı hesaba ne zaman yatacak? İşte detaylar:
Memur maaş zammıından yararlanan kişilere ödenecek olan 14 günlük maaş zam farkı için ödeme tarihi belli oldu.

Memurlara ödenen maaşlar ayın 15'i itibari ile ödenmesi nedeniyle, Ocak ve temmuz aylarında memur maaşlarına yapılan zam nedeniyle, bu zamlardan yararlananlara fark ödemesi oluşuyor. Ocak ve temmuz aylarında ayın 1-14'ü arasında Oluşan bu zam farkları, memur maaşından ayrı bir bordro ile düzenlenerek hesaba gönderiliyor.

14 günlük maaş hesaplanırken memurun aralık ayında aldığı maaş Ocak ayında aldığı maaştan çıkarılıyor. Memur maaşına gelen toplam zam hesaplanıyor. Bu memura ödenen 30 günlük zam farkı oluyor. Bu rakam 30'a bölünüyor. Buradan 14 gün ile çarpılıyor ve sonuç bulunuyor.

Örneğin, En düşük memur maaşını hesaplayalım:

Kabaca en düşük memur maaşını 22.000 TL diyelim. Bu maaşa yaklaşık %50 zam gelince en düşük maaş 33.000 TL oldu. Yani o maaşa 11.000 TL zam geldi. Bu 30 günlük zam demek.

11.000 TL'yi 30'a  Ölüyoruz 11.000/30= 366,7TL

Bu Bir günlük zam miktarını gösteriyor bunu on dörtle çarpıyoruz

MEB 3 derse has proje açıkladı dersleri ve normları nasıl etkileyecek MEB 3 derse has proje açıkladı dersleri ve normları nasıl etkileyecek

366,7 X 14= 5133 TL

Bu şartlara göre en düşük maaş alan bir memura yapılacak olan 14 günlük maaş farkı ödemesi 5.133 TL civarında bir rakam olacak.

14 günlük maaş farkı ne zaman hesaba yatacak

14 günlük maaş farkı alacak olan vatandaşlar, memurlar, Bu ödemelerini maaşın hesaba yattığı günden sonra alacaklar. Bazı kurumlarda 14 günlük maaş farkı, maaş bordrosu ile birlikte yapılıyor ve aynı anda hesaba geçiriliyor. Bu Uygulama genellikle belediyeler tarafından bu şekilde yapılıyor.

Ancak, 14 günlük maaş farkı ödemelerini ayın 24-28'i arasında yapılarak hesaba yatması bekleniyor. Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Sizler de düşüncelerinizi haberin yolu kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyabilirsiniz.