Sağlık meslek liselerine kimler müdür olabilir?

18 Ocak 2010 Görüntülenme:3832
Sayfa bulunamadı!

Millî Eğitim Bakanlığı Sağlık Meslek Liselerine Müdür Atamalarının; Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin 7.maddesi 1. fıkrası (b) bendindeki ifade kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak bu kapsamdaki alanları tüm valiliklere göndermiş olduğu yazıda yayınladı.

Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin “Yönetici olarak atanacaklarda aranacak genel şartlar” başlıklı 7.maddesi 1. fıkrası (b) bendinde; “Okul öncesi eğitim kurumlarına atanacaklarda, okul öncesi veya çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni olmak; halk eğitimi merkezi ile öğretmen evi ve akşam sanat okulu yöneticiliklerine atanacaklarda herhangi bir alan öğretmeni olmak; rehberlik ve araştırma merkezi yöneticiliklerine atanacaklarda rehber öğretmen veya özel eğitim öğretmeni olmak; mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdürlüklerine atanacaklarda atölye, laboratuvar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek nitelikte olmak; turizm eğitim merkezlerine atanacaklarda otelcilik ve turizm meslek liselerine atölye laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek nitelikte olmak; mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı ile diğer eğitim kurumlarının her kademedeki yöneticiliklerine atanacaklarda ise Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre atamasına esas olan alanların karşılarında gösterilen derslerle sınırlı olmak üzere, atanacağı okul ve kurumda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak,” şartları bulunmaktadır.

Sağlık Meslek Liselerine Atanabilecek Müdürlerin Alanları Nelerdir?

Millî Eğitim Bakanlığının müdür atamasına yönelik yayınladığı yazıda Sağlık Meslek Liselerine atanabilecek müdürlerin alanlarına yer vermiştir.

Bu alanlar şunlardır.



Bu alanların dışında Sağlık Meslek Liselerine müdür ataması yapılamayacaktır.

Bakanlığın bu resmi yazısı ve yönetmeliğin yukarıdaki maddesi kapsamında;

1-Tüm yöneticilik kadroları için, Okul öncesi eğitim kurumlarına atanacaklarda, okul öncesi veya çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni olma şartı bulunmaktadır.

2- Tüm yöneticilik kadroları için, halk eğitimi merkezi ile öğretmen evi ve akşam sanat okulu yöneticiliklerine atanacaklarda herhangi bir alan öğretmeni olma şartı bulunmaktadır.

3- Tüm yöneticilik kadroları için, rehberlik ve araştırma merkezi yöneticiliklerine atanacaklarda rehber öğretmen veya özel eğitim öğretmeni olma şartı bulunmaktadır.

4- Tüm yöneticilik kadroları için, Turizm eğitim merkezlerine atanacaklarda otelcilik ve turizm meslek liselerine atölye laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek nitelikte olma şartı bulunmaktadır.

5-Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdürlüklerine atanacaklarda atölye, laboratuvar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek nitelikte olma şartı bulunmaktadır. Bu durumda bu tür okullara müdür olarak atanabilecek olanların atanacağı okulda alanının olma şartı yoktur. Sadece atölye, laboratuvar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek nitelikte olma şartı bulunmaktadır. Örneğin metal işleri alanında olan bir müdür adayı, metal işleri bölümünün olmadığı bir Endüstri Meslek Lisesine atanabilecektir. Ama aynı durumda olan bir müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı kadrosuna atanmak isteyen birisi atanacağı okul ve kurumda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak şartı olduğundan, başka bölümlerde aylık karşılığı girebileceği ders yoksa atanamayacaktır.

Metal İşleri Alanındaki Öğretmen Kız Meslek Lisesine Atanabilir Mi?

Bu madde kapsamında “mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdürlüklerine atanacaklarda atölye, laboratuvar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek nitelikte olmak;” şartı mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdürlüklerinde endüstri meslek lisesine atanabilecek bir müdür adayının Ticaret Meslek Lisesine veya Kız Meslek Lisesine atanabileceği anlamı çıkartılamaz. Çünkü bu tür okullara laboratuvar ya da meslek dersleri öğretmeni olarak atanabilecek durumda olanlar müdür olarak atanabilmektedir. Metal işleri alanındaki biri Kız Meslek Lisesine öğretmen olarak atanamayacağına göre bu şekilde bir değerlendirme yapılamaz. Bu konu; Bakanlığın aşağıdaki sağlık meslek lisesine müdür atamaları konusunda ki yazısından açıkça anlaşılmaktadır.

6-Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurum müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı ile diğer eğitim kurumlarının her kademedeki yöneticiliklerine atanacaklarda ise Talim ve Terbiye Kurulu Kararlarına göre atamasına esas olan alanların karşılarında gösterilen derslerle sınırlı olmak üzere, atanacağı okul ve kurumda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunma şartı bulunmaktadır.

Ahmet Kandemir

Benzer Haberler

Bu kategorideki diğer haberler

MEB'den Öğretmenlere Yaz Tatili Ek Ders Ücreti Müjdesi

27 Mayıs 2016

Aday Öğretmen Eğitimi Erken Bitebilir

27 Mayıs 2016

MEB 'de Üst Düzey Bürokrat Değişimi

26 Mayıs 2016

Öğretmen Tolga Özçelik'ten iddialı şarkı: Kalp Yükü

26 Mayıs 2016

MEB İl İçi Atama Açıklaması

26 Mayıs 2016

Performans Değerlendirmeleri Yapılamayan Aday Öğretmenler Hakkında Resmi Yazı

26 Mayıs 2016

Öğretmenlere 2 Yeni Sınav Görevi

26 Mayıs 2016

MTSK Sınav Görevi Alan Öğretmenlerle İlgili Çarpıcı Açıklama

26 Mayıs 2016

Temmuz Öğretmen Maaşları 2016 Temmuz Zamlı Maaşlar Ne Kadar

26 Mayıs 2016

Devlet Memuru, Hakim, Polis ve Akademisyenler İçin Görevden Çıkartılmak Kolaylaştırılıyor

26 Mayıs 2016

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sadece üyelerimiz yorum yazabilirler. Üye iseniz lütfen giriş yapın, değilseniz hemen üye olabilirsiniz!