Hocalara öğretmenlik statüsü

07 Kasım 2009 Görüntülenme:2824

Diyanet´in teşkilat yasası 30 yıl sonra yenilenecek. Meclis´e gönderilecek yasa tasarısı ile ilahiyat mezunu Kuran kursu hocalarına öğretmenlik statüsü verilirken din görevlileri, üç gruba ayrılıyor
Diyanet İşleri Başkanlığı´nın yıllardır ihtiyacı olan teşkilat yasa tasarısı, TBMM yolunda. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek´in Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Meclis´e göndermeye hazırlandıklarını açıkladığı yasa tasarısı birçok yenilik getiriyor. Tasarıya göre, ilahiyat fakültesi mezunu Kuran kursu hocaları, Kuran kursu öğretmeni statüsü kazanacak. Bu durumdaki kişilerin maaş ve özlük haklarında iyileştirme sağlanacak. Tasarıyla yeni ihdas edilen bu kadro halen görevini yürüten imam hatip mezunu Kuran kursu hocaları için geçerli olmayacak, onlar görevlerini öğretici olarak sürdürmeye devam edecek. İlahiyat mezunu hocalar öğretmen, imam hatip lisesi mezunu olanlar öğretici kadrosunda görev yapacak.

30 YIL SONRA YENİ YASA
Teşkilat yasasının birçok maddesi, 1979 yılında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Boşluk, yönetmenlik ve genelgelerle dolduruluyordu. Yeni yasa, 30 yıl sonra bu alandaki boşluğu dolduracak.

BÜYÜK CAMİLERE BAŞİMAM
İmamlara kariyer sistemi getirecek olan yasa tasarısı, din görevlilerini üç gruba ayıracak. Sultanahmet ve Kocatepe gibi büyük camilerde görev yapacak olanlar başimamlar arasından seçilecek. Yasa, imamları, imam hatip, uzman imam hatip ve baş imam hatip olarak, müezzinleri de müezzin ve başmüezzin olarak kariyer basamaklarına ayırıyor. Başimam ve başmüezzinlerin oranı, toplam kadro içerisindekilerin yüzde 10´unu geçmeyecek. Uzman imamların oranı ise toplamın yüzde 20´si kadar olacak. Maaş ve özlük hakları da kariyer sistemine göre düzenlenecek.

DİN İŞLERİ UZMANLARI GELİYOR
Teşkilat yasası ile Diyanet bünyesinde ilk kez din işleri uzmanlığı kadrosu ihdas ediliyor. Diyanet bünyesindeki bu kadroların yüzde 90´ı ilahiyat, yüzde 10´u ise ihtiyaca göre diğer alanlardan istihdam edilebilecek. Yasa ile murakıplık kadroları ise iptal ediliyor. Bu kişiler uygun kadrolara atanacaklar. İlahiyat mezunu murakıplara ise iki kere vaizlik sınavına katılma hakkı tanınacak. Başarılı olanlar vaizliğe atanacak.

CAMİ SAHİBİ OLMAYA KRİTER
Düzenleme ile bundan sonra yapılacak camilerin arazilerinin kamuya ait olması ön şart olacak. Böylece şahıs ve derneklerin cami sahibi olmasının önüne geçilecek.
Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak cami ve mescitlerin arsalarının Hazine, belediye, köy tüzel kişiliği, diğer kamu tüzel kişiliği ya da Türkiye Diyanet Vakfı adına tescil ettirilmesi şartı aranacak.

SİYASET HASSASİYETİ
Yasa ile Diyanet personelinin siyasete son derece mesafeli yaklaşması amaçlanıyor. Buna göre Diyanet personeli, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu´nun memurlar için yasakladığı siyasi faaliyetten başka hizmet içinde veya dışında herhangi bir siyasi partiyi övemez ve yeremez. Bu konudaki eylemleri sabit olanların görevlerine son verilecek.

KURAN KURSUNA YAŞ İNDİRİMİ
Tasarıyla, ilköğretim üçüncü sınıftan sonra öğrenciler Kuran kurslarına gidebilecek. Diyanet´te din hizmetleri, eğitim hizmetleri, dini yayınlar, dış ilişkiler ve insan kaynakları olmak üzere toplam 5 genel müdürlük kurulacak. Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, en az ilköğretim üçüncü sınıfı bitirenler için okulların tatil olduğu dönemlerde Kuran kursları düzenlemekle yükümlü olacak. Mevcut düzenlemede, ilköğretim 5. sınıfı bitiren öğrencilerin Kuran kurslarına katılmalarına izin veriliyordu.


Akşam

Benzer Haberler

Bu kategorideki diğer haberler

Yusuf Tekin'den atama, açığa alma ve kapatılan okul açıklaması

26 Temmuz 2016

50 bin kamu personeli (memur) alımı yolda

26 Temmuz 2016

Erdoğan; ''Eylül'de 25-30 bin öğretmen atanabilir''

26 Temmuz 2016

"Darbeye inanmayın" diyen müdüre 45 gün adli kontrol şartı

26 Temmuz 2016

Namık Kemal Üniversitesi'nde 46 Akademisyene Gözaltı

26 Temmuz 2016

Halil İnalcık hayatını kaybetti!

25 Temmuz 2016

10 Bin Öğretmen daha açığa alınıyor

25 Temmuz 2016

17 Öğretmene Yakalama Kararı 9'u Giresun'da Gözaltına alındı

25 Temmuz 2016

MEB Reyhanlı'da 51 öğretmeni açığa aldı

25 Temmuz 2016

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) Açığa Almalarla İlgili Duyuru Yayınladı

25 Temmuz 2016

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sadece üyelerimiz yorum yazabilirler. Üye iseniz lütfen giriş yapın, değilseniz hemen üye olabilirsiniz!