MEB'den öğretmenlere uyarı!

18 Nisan 2009 Görüntülenme:2650

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere sürekli internetten ödev verilmesi, ödevlerin de veliler tarafından yapılması üzerine okul idarecilerini ve öğretmenleri uyardı.

Veliler tarafından yapılan ödevlerin kabul edilmemesini isteyen bakanlık, öğretmenlerin de sürekli internetten yapılacak ödev vermemelerini istedi. Bakan Hüseyin Çelik, ilköğretim öğrencilerine verilen 'proje ve performans ödevleri' konusunda yaşanan tartışmaları çözmek için illere bir genelge gönderdi. Bakan Çelik, ödevlerin 'öğrencinin yapmakta, öğretmenin ise takip etmekte ve değerlendirmekte zorlanacağı güçlükte olmamasını, şartlara göre pratik ve ekonomik olmasını' istedi. Genelgeye göre, ödevler maddi olarak öğrenciye yük getirecek ve öğrencinin ulaşmakta zorlanacağı kaynaklardan verilmeyecek, öğrenci seviyesinin üzerinde olmamasına da özen gösterilecek. Ödev verilirken öğrencinin kendi çabası ile ulaşabileceği kaynaklara yönlendirilmesi isteniyor. Velilerin gerekli kaynak ve materyallere ulaşma, yol gösterme gibi konularda öğrencilere yardımları dışında 'ödevi yapmak gibi' katkılarının olmamasına dikkat edilecek. Velilerin veya başkalarının yaptığı çalışmalarla öğrenci performansı tespit edilemeyeceği için öğrenci tarafından yapılmayan çalışmalar değerlendirilmeyecek.

Genelgede, öğretmenden, öğrencilerin ödevleri yaptıkları süreci takip etmeleri istendi. Bakan Çelik'in genelgesinde, ödevlerin yapım aşaması da tespit edildi. Artık 'öğrencilerin gelişim düzeyleri, ilgi, istek, öğrenme ihtiyaçları, okul ve çevre imkanları dikkate alınarak' ödev verilecek. Öğretmenler, öğrencilerin ilgilerine, özelliklerine ve seviyelerine uygun ödevler seçecek. Performans görevleri ve projeler sadece not vermek için kullanılmayacak, amacın 'sadece değerlendirme değil, öğrencilere beceri kazandırma da olduğu' unutulmayacak. Bakan Çelik genelgede, "Performans görevleri, öğrencilerin, internetten ya da ansiklopedilerden bilgileri aynen aktarmaları değil, bilgiyi edinme, düzenleme, kritik etme, kendini ifade etme, yaratıcılığı ve vücut dilini kullanma gibi hem bilişsel hem psikomotor hem de duyuşsal becerilerini işe koşmalarını sağlamalıdır." dedi.

İbrahim Asalıoğlu
Zaman

Benzer Haberler

Bu kategorideki diğer haberler

MEB Öğretmen açığını norm kadro fazlası öğretmenlerle kapatacak

29 Temmuz 2016

Koncuk'tan Öğretmen Alımı Sözlü Sınavına (Mülakat) Sert Eleştiri

29 Temmuz 2016

2016-ÖSYS Tercihleri: 2016-ÖSYS Tercihlerinde EK PUANI ile Tercih Yapacak Adayların Dikkatine

29 Temmuz 2016

Ankara okul müdürlüğü başvuru sonuçları

29 Temmuz 2016

2016-ÖSYS: Tercih İşlemleri Hakkında Duyuru.ÖSYM tercih kılavuzu 2016 YENİ

29 Temmuz 2016

MEB 252 öğretmeni daha açığa aldı

28 Temmuz 2016

Açığa alınan öğretmenlerin branşlara göre dağılımı - sayısı

28 Temmuz 2016

MEB Norm Kadro Fazlası Öğretmenleri Bu Yöntemle Atayacak

28 Temmuz 2016

Kamu'da bilgi sızdırmaya karşı memurlara önemli yasaklar

28 Temmuz 2016

OHAL 2. KHK'da Sözleşmeli Öğretmen Atama ve Sözlü Sınav (Mülakat) Belli Oldu

28 Temmuz 2016

Yorumlar

  • benaks benaks 18 Nisan 2009
    Günaydıııııııın

    Sayın bakanım, sayın meb yetkilileri,

    Ne kadar geç uyandınız?.. Bu zamana kadar nerelerdeydiniz, kaç yıldır çocuklarımız harıl harıl ödev indirirken internetten ve öğretmenlerimiz internet tabanlı ödevler verirken yeni mi fark ettiniz? Hayret, nasıl oldu da görebildiniz? Şükürler olsun, geç de olsa fark edebildiniz ya.
Sadece üyelerimiz yorum yazabilirler. Üye iseniz lütfen giriş yapın, değilseniz hemen üye olabilirsiniz!