MEB'den öğretmenlere uyarı!

18 Nisan 2009

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere sürekli internetten ödev verilmesi, ödevlerin de veliler tarafından yapılması üzerine okul idarecilerini ve öğretmenleri uyardı.

Veliler tarafından yapılan ödevlerin kabul edilmemesini isteyen bakanlık, öğretmenlerin de sürekli internetten yapılacak ödev vermemelerini istedi. Bakan Hüseyin Çelik, ilköğretim öğrencilerine verilen 'proje ve performans ödevleri' konusunda yaşanan tartışmaları çözmek için illere bir genelge gönderdi. Bakan Çelik, ödevlerin 'öğrencinin yapmakta, öğretmenin ise takip etmekte ve değerlendirmekte zorlanacağı güçlükte olmamasını, şartlara göre pratik ve ekonomik olmasını' istedi. Genelgeye göre, ödevler maddi olarak öğrenciye yük getirecek ve öğrencinin ulaşmakta zorlanacağı kaynaklardan verilmeyecek, öğrenci seviyesinin üzerinde olmamasına da özen gösterilecek. Ödev verilirken öğrencinin kendi çabası ile ulaşabileceği kaynaklara yönlendirilmesi isteniyor. Velilerin gerekli kaynak ve materyallere ulaşma, yol gösterme gibi konularda öğrencilere yardımları dışında 'ödevi yapmak gibi' katkılarının olmamasına dikkat edilecek. Velilerin veya başkalarının yaptığı çalışmalarla öğrenci performansı tespit edilemeyeceği için öğrenci tarafından yapılmayan çalışmalar değerlendirilmeyecek.

Genelgede, öğretmenden, öğrencilerin ödevleri yaptıkları süreci takip etmeleri istendi. Bakan Çelik'in genelgesinde, ödevlerin yapım aşaması da tespit edildi. Artık 'öğrencilerin gelişim düzeyleri, ilgi, istek, öğrenme ihtiyaçları, okul ve çevre imkanları dikkate alınarak' ödev verilecek. Öğretmenler, öğrencilerin ilgilerine, özelliklerine ve seviyelerine uygun ödevler seçecek. Performans görevleri ve projeler sadece not vermek için kullanılmayacak, amacın 'sadece değerlendirme değil, öğrencilere beceri kazandırma da olduğu' unutulmayacak. Bakan Çelik genelgede, "Performans görevleri, öğrencilerin, internetten ya da ansiklopedilerden bilgileri aynen aktarmaları değil, bilgiyi edinme, düzenleme, kritik etme, kendini ifade etme, yaratıcılığı ve vücut dilini kullanma gibi hem bilişsel hem psikomotor hem de duyuşsal becerilerini işe koşmalarını sağlamalıdır." dedi.

İbrahim Asalıoğlu
Zaman

Benzer Haberler

Bu kategorideki diğer haberler

Öğretmenler Kurulunda mevzuata aykırı karar alınabilir mi?

09 Şubat 2016

Müdür ve Müdür Yardımcıları 5 gün okula gitmek zorunda mı?

09 Şubat 2016

Öğretmen Atamaları Erken Açıklanıyor

09 Şubat 2016

Çalışan Annelere Ücretsiz Kreş Müjdesi!

09 Şubat 2016

Nabi Avcı: Sessiz devrim yaşanıyor

09 Şubat 2016

Kurtulmuş'dan İdil Öğretmenlerine SMS ve Operasyon Açıklaması

08 Şubat 2016

Salihli'de Okul Müdürü Mahkeme Kararı İle Görevine Döndü

08 Şubat 2016

Kocaeli MEM'de İnceleme Skandalı

08 Şubat 2016

Eski MEB Bakanı Çelik'den şok "Saltanat" çıkışı

08 Şubat 2016

BİR FOTOĞRAF: KUANTUM DÜŞÜNCESİYLE BİRLİKTE SEYAHAT

08 Şubat 2016

Yorumlar

  • benaks benaks 18 Nisan 2009
    Günaydıııııııın

    Sayın bakanım, sayın meb yetkilileri,

    Ne kadar geç uyandınız?.. Bu zamana kadar nerelerdeydiniz, kaç yıldır çocuklarımız harıl harıl ödev indirirken internetten ve öğretmenlerimiz internet tabanlı ödevler verirken yeni mi fark ettiniz? Hayret, nasıl oldu da görebildiniz? Şükürler olsun, geç de olsa fark edebildiniz ya.
Sadece üyelerimiz yorum yazabilirler. Üye iseniz lütfen giriş yapın, değilseniz hemen üye olabilirsiniz!