Zorunlu Hizmetin Kaldırılması İçin MEB'e Başvuru

Maarif Sen zorunlu hizmet yükümlülüğünü kaldırmak üzere MEB’e başvuruda bulunduğunu bildirdi. Bu konu ile ilgili yer alan kanunlar ve yapılan başvuru zorunlu hizmet için pek çok soruyu akıllara getirdi.

 Zorunlu Hizmetin Kaldırılması İçin MEB'e Başvuru
01 Aralık 2019 - 22:12 - Güncelleme: 01 Aralık 2019 - 22:16
Zorunlu Çalışma Yükümlülüğü Garabeti
Maarif Sen tarafından yapılan açıklamada zorunlu hizmet yükümlülüğü için garabet kelimesi kullanıldı. Zorunlu hizmet yükümlülüğü ile ilgili yer alan kanunlarda atanan sözleşmeli öğretmenler 3 yıl süre ile başka bir yere atanamıyor.  Aile birliği ile ilgili mazeret durumlarında istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabi olur. Sözleşmeli öğretmenler 3 yıl sonrasında atama ile yer değiştirse bile 1 yıl süreyle yine burada görev yapmak zorundadır.


Sıkıntı Yaşanan Bölgelerde Zorunlu Görev

Zorunlu çalışma yükümlülüğü öğretmen istihdamının zor olduğu bölgelerde bulunuyor. Bu bölgelerin yanı sıra kalkınmada öncelikli olan, çalışılması zor olan, dezavantajlı durumda bulunan bölgeler için de zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunur.

Halk arasında çakılı öğretmen olarak adlandırılan bu uygulama için MEB’e kaldırma başvurularında bulunulmuştur. Bu konuda zorunlu bölgelerde görev yapan öğretmenlerin diğer bölgelerde görev yapan öğretmenler ile aynı maaşı alıyor olması adaletsizlik olarak görülmektedir. Zorunlu bölgelerde öğretmenlik yapanların diğer bölgede bulunan öğretmenlerden çok konuda kısıtlı olmaları da adaletsizlik göstergesi olarak görülebilir. Bu bölgelerde öğretmen için zorunluluk değil gönüllülük esas olmalıdır. Öğretmenlerin çalışma koşulları bu yönde iyileştirilmelidir.

Bu haber 2202 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum