Zorbalığa ve Şiddete Hayır!

"Bana bir harf öğretenin kölesi olurum.“anlayışına sahip bir medeniyettin devamı olmamıza rağmen maalesef günümüzde öğretmenin itibarı ayaklar altındadır. Geçmişte bir talebe hocaya teslim edildiğinde "Eti senin kemiği benim" anlayışı vardı.

Zorbalığa ve Şiddete Hayır!
29 Eylül 2019 - 20:48

              Günümüzde bu anlayış tersine döndü. Teşbihte hata olmaz. Artık öğretmen, veli ve öğrenci karşısında adeta "Eti senin kemiği benim anlayışı"na büründü. Öğretmene karşı şiddet arttı, saygı azaldı. Eğitimcilerimize yönelik yapılan şidddete hayır! Şiddetin dini, dili, milliyeti ve cinsiyeti olmaz. Şuurlu Öğretmenler Derneği olarak kimden gelirse gelsin ve kime yapılırsa yapılsın şiddetin her türlüsüne hayır diyoruz!

                Mersin'in  merkeze bağlı Mezitli ilçesinde Vali Şenol Engin İlkokulu'nda,  Nigar öğretmen bir veli tarafından şiddete maruz kaldı. Yaşanan bu hadise bile ülkemizde öğretmene saygının ne seviyede olduğunun göstergesidir.

                Nigar öğretmene yapılan menfur saldırıyı kınıyorum. Ömrünün 30 yılını eğitim öğretime adamış kıymetli meslektaşımıza geçmiş olsun diyor,  Yüce Allah'tan acil şifalar diliyorum. Sayın bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk Bey'e sesleniyorum: "Öğretmenlere yapılan şiddetin en etkili bir şekilde cezalandırılması için gereken yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Şiddet, yapanın yanına kar kalmamalıdır. Gerekirse sağlık çalışanlarında olduğu gibi öğretmenlerimize, sözlü ya da fiziksel saldırıya uğraması halinde o gün görevden çekilme hakkı tanınmalıdır." Sebep ne olursa olsun problemlerin her zaman hukuki zeminler için de hak aranmasının gerekliliğine inanıyorum.Öte yandan, okullarda güvenliğe daha çok önem verilmelidir. Güvenlik görevlisi olmayan okul kalmamalıdır.Okullarda öğretmen ile veliyi karşı karşıya getirmeyecek tedbirler alınmalı ve uygulanmalıdır.


Hamdi SÜRÜCÜ

Genel Başkan

Bu haber 1294 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort