Zooma Odak Modu Geldi, Odak Modu Nedir, Ne İşe Yarar, Öğretmenler ve Öğrenciler Nasıl Kullanacak

Pandemi döneminde alınan uzaktan eğitim kararı sonrasında önce öğretmenler, sonra da öğrenciler ve veliler Zoom ile yakından tanışmaya başladı. Uzaktaki kişileri birbiri ile görüştürerek görüntülü ve etkileşimli iletişim kurmasını sağlayan Zoom, kullanıcılarının talepleri doğrultusunda dikkat eksikliği olan bireylerin dikkatini toplamaya yönelik yeni çalışmalar yaptı ve ZOOM Odak Modunu geliştirdi. Özellikle canlı derste öğrencilerin odaklanmalarına destek olacak olan Zoom Odak Modu öğretmenin kontrolünde olacak.

Zooma Odak Modu Geldi, Odak Modu Nedir, Ne İşe Yarar, Öğretmenler ve Öğrenciler Nasıl Kullanacak
13 Ağustos 2021 - 20:29 - Güncelleme: 13 Ağustos 2021 - 20:41
Uzaktan eğitim sisteminin en önemli ögelerinden biri haline gelen Zoom, geliştirdiği Zoom odak modu ile öğrencilerin ders esnasında öğretmenin yönergelerine dikkatini yoğunlaştırmasına yardımcı oluyor. Dikkat dağınıklığı ve odaklanma güçlüğü olan öğrencilerde başarılı sonuçlar vermesi beklenen Zoom Odak Modunun kontrolü öğretmende olacak ve öğretmen istediği anda bu modu etkinleştirip devre dışı bırakabilecek.

Zoom Odak Modu Nedir, Ne İşe Yarar?

Zoom ODak Modu öğretmen tarafından etkinleştirilip devre dışı bırakılabilen yeni özellik, öğrencilerin öğretmen dışında başka hiçbir katılımcının yüzünü görmemesini sağlıyor.
Zoom Odak Modunda toplantının kurucusu, herkesin yüzünü görebilirken öğrenci sadece kendisinin ve öğretmenin yüzünü görebiliyor.
Öğretmen herhangi bir konu hakkında öğrencilerle konuşma zamanı geldiğinde anlık olarak herkesin kamerasını aktifleştirebiliyor. Öğrenciler kameralar yeniden etkinleştiğinde ise yeniden birbirlerini görebiliyor.
Zoom Odak Mod açıkken öğrenciler tepki vermeye devam edebiliyor.

Zoom'un programı kullanan öğrencilerin ebeveynlerine tavsiyeleri şunlar oldu:

 • Öğrencinin çalışma ortamının dikkat dağıtıcı bütün unsurlardan uzak ve sessiz olduğundan emin olun.
 • Çocuğun dikkatini dağıtacak herhangi bir öge bile dersten uzaklaşmasına yol açabilir. Çalışma ortamı eğer yüksek gürültülü ise bu da onun derse yeterince odaklanmamasına neden olacaktır.
 • Bunun önüne geçmek için çocuğun yeterince sessiz ve sakin bir odada derse katılım sağlayabileceğinden emin olmak gerekir.
 • Zoom'un video konferans ayarları hakkında bilgi sahibi olun.
 • Ebeveynler, oda karanlık veya loş ışığa sahipse ayarlar kısmından düşük ışığı seçebilir, arka plan gürültüsü yoğunsa arka plan gürültüsünü engelleme seçeneğini kullanabilir, çocuğun derse daha iyi odaklanmasını ve derste eğlenmesini sağlamak için sanal arka planları (öğrenci de istiyorsa) uygulayabilir.
 • Ayrıca çocuğun erişilebilirlik özelliklerine ihtiyacı varsa öğrencilerin Zoom'da bu ayarların etkinleştirilmesi gerektiğini de vurguladı.
 • İnternet bağlantısını kontrol edin.
 • Wi-Fi ile bağlanılıyorsa cihazın bağlantı kopukluğunun yaşanmayacağı bir yerde olduğundan emin olun.
 • Bağlantı yeterince kaliteli değilse kablo kullanımına başvurulabilir.
 • İlgi çekici özellikleri keşfedin.
 • Örneğin çocuğunuza video konferans uygulamasında yer alan el kaldırma özelliğini konuşmak istediğinde kullanabileceğini söyleyebilirsiniz.
 • Bu, onun konuşma izni almasına ve ders hakkında öğretmeni ve arkadaşları ile konuşmasına yardımcı olabilir.

Bu haber 590 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum