Ziya Selçuk'un istediği projeler saraydan veto mu ediliyor?

AKP'nin iktidara geldiği günden itibaren pıtrak gibi üniversite kuruldu. Eğitim seviyesi giderek düşüyor. İşsizlik Üniversite mezunları arasında çığ gibi büyüyor. Sadece öğretmen olabilmek için 450 bin gencimizin umutsuz bekleyişi var. Türkiye genelinde ise 150 bin öğretmen açığı var. AKP iktidarının yaz-boz tahtasına çevirdiği Millî Eğitim ise öğretmen atamalarını Çin işkencesine çevirdi.

Ziya Selçuk'un istediği projeler saraydan veto mu ediliyor?
19 Ocak 2019 - 14:20

Her yıl iki defa 20'şer bin öğretmen ataması yapıyor. Partizanları için yeni yöntem icat ettiler. KPSS sonuçları yetmiyor. Mülakat adı ile yandaşlarına avantaj sağlamanın peşindeler. Mülakat sınavını yapan kurula önceden AKP tarafından liste veriliyor. KPSS'de 90 ile 80 arasında başarılı sonuç alanlara mülakattan 50-55 puan verilip ortalamaları düşürülüyor. Yandaşların KPSS'den aldıkları 55-60 puanlara mülakattan 90-100 puan eklenip ortalamaları yükseltiliyor ve atama için kuraya giriyorlar. Asırlık Millî Piyango çekilişinin bile güvenli olmadığını Sayıştay denetçileri ortaya çıkardı. Söz konusu atama kuralarının çekiminde şaibeli olduğu kanaati yaygın.

FETÖ'nün yıllarca uyguladığı taktiği bugün iktidar uyguluyor. Polis ve askerî okullara giriş için de aynı yöntem tezgâhlanıyor. İçişleri ve Millî Savunma Bakanlığı'nın oluşturduğu "Personel Alım Merkezi"ndeki "Mülakat Heyeti" seçiyor adayları. Adalet yok, kriter yok. Haksızlık, hukuksuzluk diz boyu... Bir tarafta öğrencilerini yetiştirebilmek için yurdun en ücra köşesine gitmeyi bekleyen on binlerce idealist öğretmen adayı. Öte yanda mülakat sınavında partizanca alınanlar, atandıkları yere gitmeden torpille başka yerlere tayin ediliyor.

Eğitim camiasının içinden gelen yıllarca özel okul sahipliği yapan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan çoğunluk umutluydu. Ancak yine hayal kırıklığı yaşanıyor. Bize gelen bilgilere göre Ziya Selçuk'un istediği projeler Saraydan veto edilmiş. R.T.Erdoğan'ın sayısı bilinmeyen binlerce danışmanının hazırladıkları Ziya Selçuk'a dayatılıyor. O makamda kalabilmenin koşulu gelen emirleri uygulamak olduğu için Selçuk'un inisiyatifinin bulunmadığı bizlere kadar yansıdı.

Yavuz Selim Demirağa

Bu haber 3607 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Üzeyir Ari
  1 yıl önce
  Bir milyar vereceksiniz, ON milyonluk tazminat davası alacaksınız. Önemli olan MAHKUM etmektir yani. (Aynı mantıkla yapılmış bir yorum) Bu yazının amacı bu. "Fetö'nün yıllarca yaptığını.." eklentisi Yavuz Selim Demirağa'yı ele veriyor.
 • İdris Mardin
  1 yıl önce
  Ağzınız leş gibi iktidar düşmanlığı kokuyor. Tamam kötü giden şeyler olabilir lâkin bu kadar da herşeyi yanlı, düşmanca anlatmak marifet ötesi bir marifetsizliktir. Yazık..
 • Fatih turan
  1 yıl önce
  Bence kesinlikle öyledit