Zirveden Çıkan Sonuç Ne?

Beşincisi yapılan zirveden çıkan en somut sonuç, üzerinde 18 aydır çalışılan Anayasa Komitesi’nin oluşması ile ilgili pürüzlerin ortadan kaldırıldığının açıklanması oldu.

Zirveden Çıkan Sonuç Ne?
17 Eylül 2019 - 12:52 - Güncelleme: 17 Eylül 2019 - 12:55

Zirvede 4 ana konu vardı. Bunlar; Anayasa Komitesi, İdlib, güvenli bölge ve mültecilerdi. Zirveden, bir kısmı silahtan arındırılmış bölge ilan edilen İdlib ile ilgili bir sonuç çıkmadı. Fakat 2011 yılından beri süren iç savaşın barışçıl yollarla sonlandırılacağının sinyalleri verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rus ve İran devlet adamları Vladimir Putin ve Hasan Ruhani ile beşincisi yapılan görüşmede, Suriye’deki sorunun siyasi yollarla çözülmesi için başlangıç noktası olarak gördükleri ve 18 aydır üzerinde çalıştıkları Anayasa Komitesi’nin oluşturulması ile alakalı tüm pürüzlerin ortadan kaldırıldığı açıklaması yapıldı.

Rejimin ve muhaliflerin Birleşmiş Milletler’ e verdiği listenin kesinleştiğini ancak bazı isimlerle uzlaşmazlığın sürdüğü Anayasa Komitesi için ‘’ pürüzler ortadan kalktı’’ açıklaması yapıldı. Anayasa komitesi 150 kişiden oluşacak ve komitede Beşir Esad rejiminden 50, muhalefet grubundan 50 ve bağımsız kişilerden oluşacak olan sivil toplum grubundan da 50 kişi olacak. Her 3 gruptan 15 kişi alınacak ve toplam 45 kişilik anayasa yazım grubu oluşturulacaktır. Bu sürecin ardından adil seçimler yapılacak ve Suriye halkı yeni yöneticisini seçmesi planlanmaktadır.

Ayrıca Ankara’da yapılan bu zirve, Rusya ve Türkiye’nin Suudi Arabistan ve ABD baskısı altındaki İran’dan uzaklaşarak daha fazla Suriye konusunu çözmeleri için ikili mekanizma içerisinde olduklarını göstermeleri açısından dikkat çekti.

Bu haber 402 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort