Memur maaş zammı ile emekli aylıklarına yapılacak zam kamuoyu gündemindeki yerini koruyor. Milyonlarca memur ve emekli 2024 Ocak ayında yapılacak memur maaş zammı ile enflasyon farkına odaklanmışken, maaş zammına ilişkin önemli bir açıklama uzman isim Tarkan Zengin tarafından yapıldı. Zengin, memur maaşına gelecek olazı zamları gündeme getirdi. İşte detaylar:

2023 Ağustos ayı enflasyon verilerinin açıklamasıyla memur ve emeklisinin alacağı zamda iki aylık enflasyon farkı da netleşti.

Memur ve emeklilerinin TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının ardından iki aylık enflasyon farkı yüzde 12,73 olarak hesaplandı. Enflasyon farkıyla birlikte yüzde 29,58'lik zam oranı kesinleşti.

Memur maaş zammı ne kadar olacak?

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, memur ve emekli maaş zammı ve enflasyon farkı ile ilgili olrak yaptığı açıklamada;

"Memur emeklileri, SSK ve Bağ-Kur emeklileri olmak üzere yaklaşık 15 milyon emeklimiz var. Memur emeklilerinin toplu sözleşmeye göre maaş artışları oluyor. Ocak ayına geldiğimizde memur ve memur emeklilerinin bugünkü projeksiyonlara göre yaklaşık yüzde 50'ye yakın bir maaş artışları alacakları öngörülüyor" dedi.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına da 2 aylık artış, yüzde 19,44 olarak hesaplandı.

MEB ortak sınavlar için konu soru dağılımı tablo örneğini yayınladı MEB ortak sınavlar için konu soru dağılımı tablo örneğini yayınladı

Memur maaşı enflasyon farkı ne kadar gerçekleşecek

Ekonomist Tarkan Zengin,

"SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise gerçekleşen son 6 aylık tüfe oranında yılda 2 defa maaş artışları alıyorlar. Orada da Merkez Bankası enflasyon hedeflemelerine baktığımızda şu anda görünen artış yaklaşık yüzde 37 seviyelerinde olacak diye tahmin ediliyor" diyor.

Ocakta zam oranlarına ilave artış ya da refah payı eklenmesi de ihtimaller arasında.

Merkez Bankasının enflasyon tahminlerini her geçen ay güncellemesi nedeni ile memur maaş zammı ancak Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından netleşecek.