Zamanı Etkili ve Verimli Kullanma

Günümüzün en önemli sorunlarından birisi zamanı etkili ve verimli bir şekilde kullanamama sorunudur. Hayatın akışına kaptıran insanlar zamanı etkili ve verimli kullanamaz. Bütün işler ertelenir ve ötelenir. Enerjisini doğru kullanamayan insanlar sürekli mazeretlerin arkasına sığınmaya başladı.

Zamanı Etkili ve Verimli Kullanma
24 Ekim 2018 - 23:12

Zamanı boşa harcamamak düzenli olmak, enerjiyi doğru yerde doğru biçimde harcamak için hayatımızı planlayıp programlamak gerekir. Zamanı iyi kullanmak için kendinize bir plan yapmalısınız. Plan yaparken tüm unsurları göz önünde tutup esnek bir program yapmalısınız. Zamanı etkili kullanma adına ideal bir plan hazırlanırken şu hususlar dikkate alınmalıdır:

1-    OKUL VAKTİ: Öğrenciyseniz her sabah 8 ile 15 arası eğitim kurumlarında zamanınız geçer. Bu süre alınan eğitim durumuna göre değişiklik gösterir.

2-    UYKU: Yetişkin bir insanın günde en az 8 saat uyuması gerekir. Bir öğrenci için en ideal uyku saati 21.45 tir. Uyanma vakti de sabah 7.00’dır.

3-    YEMEK: Günlük 3 öğün düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmemiz gerekir. Sabah 7.00 öğlen 13.00 akşam 18.00 ideal yemek saatleridir. Yemek saatimiz düzenli olmalıdır. Plan yaparken bu zamanı mutlaka göz önüne almalısınız.

4-    TEMİZLİK VE BAKIM: Haftalık banyo sürenizi, aylık traş vaktinizi, tırnak kesimi, kulak temizliği gibi zamanlar plan yaparken mutlaka hesaba katılmalıdır.

5-    DERS ÇALIŞMA: Hafta için 18.30 ile 20.30 arası günlük 2 saat düzenli olarak ders çalışmak öğrenciyi başarılı kılar. Bu süre içinde ödev yapma, test çözme ve kitap okuma işlerini yapabilirsiniz. Öğrenilen bilgileri mutlaka tekrar etmelisiniz.

Bu haber 4238 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum