FETÖ- PDY  ile irtibatlı oldukları iddia edilen zabıt katiplerine yönelik ikinci dalga operasyonunda polis ekipleri 29 zabıt katibini gözaltına aldı. Adalet Bakanlığına bağlı Adalet Saraylarında görev yapan ve FETÖ / PDY ile bağlantıları olduğu iddia edilen zabıt katiplerine yönelik operasyonlar devam ediyor. Örgüte bağlı olduğu iddia edilen zabıt katiplerine yönelik ikinci dalga operasyonda, 15’i aktif görevde olan 29 şüphelinin yakalandığı öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca koordine edilen operasyon, FETÖ'nün Adalet Bakanlığı mahrem yapılanmasına yönelik olduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre operasyondan önce yurt genelindeki 284 mahrem imamı olduğu iddia edilen kişi tespit edildi. Güvenlik birimleri tarafından “Silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçu kapsamında haklarında dava açılan şüphelilerin telefon sinyallerinin olduğu HTS kayıtları çıkarıldı. KOM şube polisleri tarafından yapılan kapsamlı incelemelerde mahrem imamlarla irtibatlı kamu personelleri tespit edildi. Yapılan tespitlerin ardından, örgütle irtibatını tespit ettiği 15’i aktif görevde 29 zabıt katibi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

ANKESÖRDEN ARANDIKLARI ÖĞRENİLDİ
Ankara merkezli olmak üzere 10 farklı ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda şüpheli şahıslardan 29’u güvenlik güçleri tarafından  adreslerinde göz altına alındı. Şüpheli şahısların, mahrem imamlar tarafından operasyonel hat ve ankesörlü telefonlar üzerinden aranmak surati ile irtibat kurulduğunun tespit edildiği bildirildi.
Ayrıca farklı soruşturmalar dahilinde örgütle irtibat ve iltisaklarını gösteren tanık ifadelerinin de bulunduğu ve ByLock yazışmalarında da isimlerinin sicil bilgilerinin geçtiği belirtildi. Gözaltına alınan zabıt katiplerinin isimleri ise açıklanmadı.

SON OPERASYONUN DEVAMI
24 Mayıs 2022'de yine adliyelerde görevli olan zabıt katiplerine yönelik olarak düzenlenen operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 53 şüpheli şahıstan 52’si yakalanarak gözaltına alınmıştı. İfade işlemleri sırasında ise 23’ü itirafçı olmuştu. İtirafçı olan zabıt katiplerinin FETÖ'ye dair bildiklerini anlatarak 218 kişinin ismini savcılığa verdiği öğrenilmişti.

Öğretmenlere promosyon cezasına sendikadan tepki Öğretmenlere promosyon cezasına sendikadan tepki

AVUKATLARA DA OPERASYON YAPILMIŞTI
Bu hafta içerisinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından düzenlenen eş zamanlı operasyonda, aralarında avukat, hukuk müşaviri ve icra müdür yardımcılarının da bulunduğu zanlılardan 17'si gözaltına alınmıştı. Şüphelilere yönelik olarak başlatılan operasyonların birbirleriyle bağlantılı olduğu düşünülüyor. Şüphelilerin ifadelerinin ardından yeni bilgi ve belgelere ulaşılarak yeni operasyonların yapılması bekleniyor.