erkek protez saçthemeforest temaları

Yurtdışında Üniversite Eğitiminin Ekonomik Yolu: ELT Yurtdışı Eğitim

Türkiye'nin lider ve sektörüne yön veren yurtdışı eğitim danışmanlık firmalarında ELT Yurtdışı Eğitim Ankara Şube Müdürü Gözde ÖZTÜRK ile yurtdışında üniversite eğitimi ve Ankaralı öğrencilerin tercihleri üzerine konuştuk...

Yurtdışında Üniversite Eğitiminin Ekonomik Yolu: ELT Yurtdışı Eğitim
22 Temmuz 2019 - 22:54

ELT Yurtdışı Eğitim ne zaman kuruldu ve ELT'nin şu anda kaç tane şubesi var?
ELT Yurtdışı Eğitim 2000 yılından beri eğitim danışmanlığı sektöründe faaliyet gösteriyor. Şu anda Ankara, İzmir, İstanbul Kadıköy, Bursa, Sakarya, Samsun olmak üzere toplamda 6 şubemiz mevcut. Genel merkezimiz ise İstanbul Beşiktaş’ta yer alıyor.

Verdiği hizmetler ve faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? 
Şirketimiz yurt dışı dil okulları, üniversite, yüksek lisans, learn and travel, sertifika programları ve yaz okulları konusunda danışmanlık hizmeti vermekte. Bahsettiğim tüm programlar için öğrencilerimize başvuru işlemleri, vize işlemleri, konaklama çözümleri, gittikleri ülkelerdeki resmi işlemler, uçak bileti, sigorta gibi birçok konuda profesyonel danışmanlık hizmeti vererek destek sağlıyoruz. Tüm öğrencilerimizi dinleyip, analiz ederek onların ihtiyaçları olan en doğru programı ve ülkeyi bulma konusunda titiz davranarak yönlendirme yapıyoruz. Bunların yanı sıra her yıl farklı dönemlerde verdiğimiz seminerlerle öğrencilerimize ve velilere ulaşarak öğrencilerimizi yurt dışı eğitim seçenekleri ile ilgili olarak bilgilendiriyoruz.

ELT Yurtdışı Eğitim'e başvuran öğrenciler en çok hangi programları tercih ediyor?
Öğrencilerimizin en fazla ilgi gösterdiği programlar yurtdışı üniversite eğitimi, kısa ve uzun süreli dil eğitimleri ve master programları. Lise eğitimini tamamlayan öğrenciler mutlaka üniversite eğitimine başlamadan önce yurt dışında dil eğitimini tamamlayarak üniversiteye dil konusunda donanımlı olarak başlamayı hedefliyor. Türkiye’de verilen dil hazırlık eğitimleri ile yurt dışını kıyasladığımızda özel üniversitelerin eğitim maliyetlerinden daha uyguna gelen yurt dışı dil eğitim programlarının mevcut olduğunu görüyorlar, bu da akademik dönem dil hazırlık programlarına olan ilgiyi artırıyor. Dil eğitimlerini tamamladıktan sonra yurt dışında üniversite ve yüksek lisans eğitimine devam etmek isteyen öğrenci sayısı da oldukça yüksek. Son dönemlerde özellikle üniversite mezunlarının yoğun ilgi gösterdiği diğer program ise yurt dışı sertifika ve diploma programları. Bu programlar sayesinde üniversiteden yeni mezun olan öğrencilerimize bitirmiş oldukları bölümle alakalı, kendilerine iş hayatında katkı sağlayacak olan farklı alanlarda diploma programları öneriyoruz. Böylece pratiğe dayalı eğitim alarak profesyonel iş hayatına da hazırlanmış oluyorlar. Örneğin inşaat mühendisliğinden mezun olan bir öğrenci bir yıllık İşletme ve Yönetim alanında diploma programına katılarak kendisini yöneticilik alanında da geliştirebiliyor.

Öğrenciler yurtdışında üniversite eğitimi konusunda genellikle hangi ülkeleri tercih ediyor?
Yurt dışı üniversite eğitiminde Avrupa ülkelerine oldukça büyük ilgi var. Bu ülkeler arasında Almanya, Macaristan, Avusturya, Polonya, Çekya oldukça popüler. İngiltere, Amerika ve Kanada gibi ülkeler ise yine Türk öğrencilerin tercih ettiği ülkeler arasında. Özellikle Avrupa ülkelerinde yıllık eğitim ücretlerinin oldukça ekonomik olması ilgiyi artıran diğer bir sebep. Bu ülkelerde eğitim almanın yıllık maliyetlerinin düşük olmasının yanı sıra eğitim kalitelerinin yüksek olması da tercih sebebi. Yerleştirme yaptığımız ülkelerdeki üniversitelerin dünya sıralamalarındaki başarı dereceleri üst sıralarda. Türkiye’de yer alan özel üniversitelere çok yüksek fiyatlar ödemek yerine hem eğitim kalitesi yüksek hem de eğitim ve yaşam masraflarının düşük olduğu bu ülkelerde herhangi bir sınava girme zorunluluğu olmadan eğitim almak öğrencilerimize cazip geliyor. Türkiye’nin eğitim alanında genel durumuna baktığımızda üniversite mezun sayısının çok fazla olduğunu ama işsizlik oranının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi öğrencilerin pratiğe dayalı eğitim almamaları, dil konusunda ise yetersiz bir şekilde mezun olmaları. Yurt dışında okuyan öğrenciler uluslararası ortamda farklı ülkelerden gelen öğrencilerle beraber eğitim alıyor, bu da mümkün olduğunca dil pratiği demek, aynı zamanda öz güvenleri de daha yüksek oluyor, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğreniyorlar, yurt dışında edindikleri tüm bu bilgi ve beceri birikimi ülkemize döndüklerinde, onları kariyer hayatında bir adım öne çıkarıyor.


Yurtdışında üniversite eğitimi almak için YKS’de başarılı olmak gerekiyor mu?
Yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS zorunluluğu bir iki ülke dışında yok. Almanya ve Avusturya hariç diğer ülkelere yalnızca lise diploması ile başvuru yapabilir öğrencilerimiz. Şöyle düşünün, Amerika, İngiltere, Kanada, Polonya, Macaristan, Çekya, Letonya, Ukrayna, İrlanda, İspanya gibi ülkelerde herhangi bir sınava girmeden lise mezunu olmak koşuluyla üniversite eğitimi alabiliyorsunuz. Almanya ve Avusturya içinse okumak istediğiniz bölümü Türkiye’de kazanmanız yeterli, ancak hangi üniversiteyi kazandığınızın bir önemi yok, yani herhangi bir vakıf ya da özel üniversitesinde okumak istediğiniz bölümü kazanmanız yeterli, örneğin Türkiye’de makine mühendisliğini kazanıp Almanya’da bu bölümü okuyabiliyorsunuz.

Yeterli düzeyde İngilizce bilmeyen bir öğrenci yurtdışında üniversite eğitim alabilir mi?
Tabi ki alabilir. Yurt dışında yer alan üniversitelerin de İngilizce hazırlık sınıfları mevcut. Öğrenciler İngilizce hazırlık eğitimlerini tamamladıktan sonra üniversite eğitimlerine başlayabiliyorlar.

Ülkelere göre ortalama üniversite harç ücretleri ne kadar?
Yurtdışında üniversite okumak birçok gencin hayali. Üniversite ücretleri ülkeden ülkeye ve bölümlere göre değişkenlik gösterse de, her bütçeye uygun bir ülke-üniversite bulmak mümkün. Almanya’da üniversite eğitimi devlet destekli olduğu için yıllık maksimum 1.000 Euro’ya eğitim almak mümkün, yine Avusturya’da ücretler Almanya gibi, yılda 1500 Euro. En uygun ülkelerden biri olan Ukrayna’da üniversite fiyatları 1.500 USD’den başlıyor. Polonya, Macaristan, Çekya, Letonya gibi Avrupa ülkelerinde fiyatlar 2000-4000 Euro aralığında. Amerika’da rakamlar 6000 Usd-35.000 USD aralığında, ancak oldukça fazla sayıda üniversite seçeneği mevcut. Kanada’da 15.000-35.000 CAD civarında. Tıp, diş hekimliği gibi bölümlerde ise en uygun ülke Ukrayna. Yıllık 3500-4500 USD’ye YKS zorunluluğu olmadan lise diplomasıyla YÖK denkliği olan üniversitelerde Tıp ve diş hekimliği okuyabilir öğrencilerimiz. Tıp ve diş hekimliği için AB ülkelerinde de ortalama fiyatlar 9000-14.000 Euro civarında. 

Yurtdışında üniversite eğitimi için hangi dönemde başvurmak gerekiyor?
Yurt dışında üniversite eğitimi almayı planlayan öğrencilerimize başvurularını mümkün olduğunca erken yapmalarını öneriyoruz. Çünkü gitmek istedikleri ülkenin aynı zamanda bir de vize başvuru süreci olacak. Tüm süreçlerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için erken başvuru büyük önem taşıyor. Genel olarak üniversitelerin başvuruları Mart-Nisan aylarında açılıyor, bu tarihlerde başvuru yapabilir öğrencilerimiz, bazı ülkeler için Haziran-Temmuz aylarında da başvuru alabiliyoruz. Şubat döneminde öğrenci alan ülkeler de var, bu ülkelere de öğrencilerimiz Ekim-Aralık ayları arası başvuru gerçekleştirebilir. 

Konaklama seçenekleri nelerdir?
Öğrencilerimizin katılmak istedikleri yurt dışı eğitim programlarına bağlı olarak farklı konaklama seçenekleri mevcut. Örneğin yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için aile yanı konaklama, paylaşımlı apart daireleri ve residence seçenekleri mevcut. Bu konaklama seçenekleri arasında en fazla tercih edileni ise aile yanı konaklama. Bu konaklama türünü seçen öğrencilerimiz dili kültürü ile beraber öğrenme fırsatı yakalıyor ve mümkün olduğunca fazla pratik yapma şansı yakalıyor. Üniversite ve yüksek lisans eğitimi için yurt dışına giden öğrencilerimiz için de benzer seçenekler sunuyoruz, üniversite yurtları, özel yurtlar, paylaşımlı öğrenci evleri bunlar arasında. İsteyen öğrencilerimize, servis sağlayıcılarımız araçlığıyla ev kiralama konusunda da destek oluyoruz. Konaklama yerleştirmesi yaparken öğrencilerimizin ayırmış oldukları bütçeleri de göz önünde bulundurarak yönlendirme yapıyoruz.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilere ne tavsiye edersiniz, nelere dikkat etsinler?
Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilere mutlaka profesyonel bir danışmanlık hizmeti almalarını öneriyorum. Ancak bunu yaparken çalışacakları danışmanlık şirketini iyi belirlemeliler. Türkiye’de yeni açılan danışmanlık firmalarının sayısını artık biz bile takip edemiyoruz. Üzülerek belirtmek isterim ki bazı firmalar ticari kaygılarla öğrencileri eksik ve yanlış bilgilendirebiliyor ve ne yazık ki bu konuda yapılan hataların telafisi çok mümkün olmuyor ve öğrencinin mağduriyetiyle sonuçlanabiliyor. ELT Yurtdışı Eğitim olarak ne kadar önemli bir iş yaptığımızın farkındayız, öğrencilerimizin hayatlarını etkileyecek kararları almalarında kusursuz danışmanlık hizmeti vermek ve doğru bilgilendirme yapmak öncelikli amacımız. İşte tam da bu yüzden 20 yıllık başarılı bir geçmişe sahibiz. 

 Son olarak eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?
Yurt dışında eğitim almayı planlayan tüm öğrencilerimiz Türkiye’nin neresinde olursa olsunlar bize rahatlıkla ulaşabilirler. Bulundukları şehirde bir ELT Yurtdışı Eğitim ofisi varsa ofislerimizi arayarak ücretsiz ofis görüşmesi için randevu alabilirler. Ofislerimize gelemeyen öğrencilerimiz ise bizden telefon ya da e-mail ile de aynı kalitede hizmet alabilirler, bunun için tek yapmaları gereken web sitemize girip bilgi formu doldurmak, sonrasında kendi alanında uzman eğitim danışmanlarımız kendilerine ulaşıp gerekli bilgilendirmeleri yapacaklardır.

ELT Yurdışı Eğitim Beşiktaş (Merkez)
Barbaros Blv. 29/10 Beşiktaş
Tel: 0212 236 0 444

ELT Yurdışı Eğitim Ankara Şube
Tunalı Hilmi Cad. 117/3 Kavaklıdere
Tel: 0312 418 84 84
www.elt.com.tr

Bu haber 2860 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort