erkek protez saçthemeforest temaları

Yurtdışında lisans veya yüksek lisans nasıl yapılır?

Pek çoğumuz eğitim hayatımızı daha iyi seviyede tamamlayabilmek için en iyi üniversitelerden eğitim almak istiyoruz.Yurtdışında lisans veya yüksek lisans nasıl yapılır? 

Yurtdışında lisans veya yüksek lisans nasıl yapılır?
26 Aralık 2019 - 11:34

Yurtdışında lisans veya yüksek lisans nasıl yapılır? 


Pek çoğumuz eğitim hayatımızı daha iyi seviyede tamamlayabilmek için en iyi üniversitelerden eğitim almak istiyoruz.

Yurtdışında lisans veya yüksek lisans nasıl yapılır?

Pek çoğumuz eğitim hayatımızı daha iyi seviyede tamamlayabilmek için en iyi üniversitelerden eğitim almak istiyoruz. Özellikle rekabetin her geçen gün daha da arttığı iş dünyasında iyi bir üniversitenin etiketini kullanarak bir yerlere gelmenin daha kolay olduğu gerçeği de göz önüne alınınca bu olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

 Hal böyle olunca, eğitim hayatımızı ülkemiz sınırları dışına çıkarmanın kariyerimiz üzerinde olumlu etkileri olacağını asla göz ardı edemeyiz. Peki, yurtdışı üniversite okumak için dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğunu biliyor muyuz? Yurtdışında üniversite tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin, dilerseniz şimdi yurtdışında üniversite okumak için nelerin önemli olduğuna hep birlikte göz atalım.

 Böylesi hayati bir karar alırken yapılacak en mantıklı şeylerden biri de profesyonel bir yardım almaktır. İstanbul’da yaşayanlar veya kariyerini İstanbul’da sürdürenler için Fatih Dil Okulu CELT Eğitim, sizlere yurtdışı eğitimin bütün püf noktalarını ortaya koyacak. Yurtdışında üniversite okumak isteyen herkesin kafasındaki soru işaretlerini CELT Eğitim ile kaldıracağına eminiz.

 Yurtdışında lisans mı yüksek lisans mı?

 Aslında bu soru son zamanlarda sorulan en popüler sorulardan birisi. Eğitim hayatının bir bölümünü yurtdışında geçirmek isteyen pek çok kişinin kafasında bu soru yer alıyor. Yurtdışında üniversite okumak için lisansı mı yoksa yüksek lisansı mı tercih etmeliyim?

 Aslına bakılırsa bu soruya net bir cevap vermek çok da mümkün değil. Zira, bu sorunun cevabı okunacak bölüme ve hatta üniversiteye göre değişebilmektedir.

 Örnek olarak; kariyerini hukuk alanında ilerletmek isteyen birisinin lisans eğitimini yurtdışında almasına çok gerek olduğu söylenemez. Zira, hukuk gibi bir alanda yurtdışında eğitim almak eğer hukuk kariyerinin tamamı yurtdışında yapılacaksa anlamlı olacaktır. Çünkü, her ülkenin hukuk sistemi ve kanunları farklıdır. Bu nedenle; örneğin Almanya’da hukuk lisans eğitimi alındığı takdirde Alman hukuku öğrenilecektir. Bu durum da elbette ki, hukuk kariyerini Türkiye’de devam ettirmek isteyen birisi için çok mantıklı bir durum olmayacaktır.

 Ancak daha teknik bir bölümde lisans eğitimi almak için yurtdışı tercih edilebilir. Örneğin; mühendislik için konuşacak olursak, Almanya’nın iyi bir üniversitesinde mühendislik lisans programı okumanın Türkiye’de okumaktan çok daha faydalı olacağı da aşikardır.

 Ancak, lisans sonrası programlarda her türlü bölüm için yurtdışı tercih edilebilir.

 Burada dikkat edilmesi gereken bir başka husus da tabi ki yurtdışında yüksek lisansı veya lisansı sırf orada okumak için gitme gibi bir hataya düşmemektir. Bu yüzden yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitimi almadan önce alternatifleri iyi belirlemek ve doğru üniversiteyi tercih etmek oldukça önemlidir.

 Yurtdışında üniversite okumak için başvuru işlemlerinde nelere dikkat edilmelidir?


Doğru alanda ne okuyacağına karar veren bir kişinin aklına ilk olarak belirlediği üniversiteye nasıl başvuracağı sorusu gelmektedir.

 

Yurtdışında okumak için hangi evraklar gerekir?

 

Yurtdışında üniversite başvurusunda bulunmak için istenen evraklar, üniversiteye ve ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Yine de her ülke tarafından kesinlikle istenen standart bazı evraklar da vardır:

Lisans programı başvuruları için lise diploması

Yüksek lisans programı başvuruları için lisans diploması ve transkript

 Başvuruda bulunduğunuz üniversitenin eğitim dilinde yeterli olduğunuzu gösteren dil sınavı belgesi (Örneğin İngilizce için IELTS veya TOEFL sınav sonuç belgesi)

 Niyet mektubu

 Başvuruda bulunduğunuz üniversitenin ilgili alanda görev yapan hocalarından alınmış referans mektubu

 Pasaport

 Yukarıda sayılan belgeler tüm üniversiteler için başvuruda bulunurken kullanılacak gerekli belgelerdir. Bunun yanı sıra başvuruda bulunacağınız ülkeye ve üniversiteye göre de ek belge talep edilebilir.

 

 Yurtdışında okumak için burs imkanları

 En çok merak edilen konulardan bir diğeri de yurtdışında üniversite okumak için burs alma konusudur. Zira, özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde üniversite okumak oldukça pahalı olmaktadır. Halihazırda zaten kalacak bir yer ve diğer yaşamsal giderlerin yanı sıra bir de üniversite için yapılacak harcamalar da işin içine katıldığında yurtdışında üniversite okumanın oldukça yüklü bir maddi külfet getireceği açıktır.

 Hal böyle olunca, bu maddi külfeti azaltmak için akıllara burslu bir şekilde okuma fikri gelmektedir. Yurtdışında üniversite okurken bir yandan da burs almak için öncelikle burs veren kurumların hangileri olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

 Türkiye Cumhuriyeti tarafından Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından yurtdışı eğitimi için verilen bazı burslar var. Ancak bunların şartları tabi ki her sene güncellenmektedir. Bu bursların verildiği kişi sayılarının da oldukça kısıtlı olduğu düşünüldüğünde başvuru tarihleri ve şartlarının iyi takip edilmesi gerekmektedir.

 Bununla birlikte, başvuruda bulunduğunuz üniversiteye iyi bir derece ile girerseniz bu üniversitenin de belli bazı burs imkanları olabiliyor. Ancak bunun şartı da parlak bir öğrencilik kariyerine sahip olmak.

 Ayrıca, yine başarı durumu baz alınarak ülkelerin kurumları da özellikle uluslararası öğrencilere burs imkanları sunmaktadır. Bunlara örnek olarak; İngiltere’de British Council, Macaristan ve Japonya’da ise eğitim bakanlıkları gösterilebilir. Yine de bu kurumlarında burs verdikleri öğrencilerden ciddi beklentilerinin olduğunu tekrar etmekte fayda olacaktır. Ayrıca, bu kurumların her birinin burs imkanları her sene değişmektedir.

Yurtdışında okuduktan sonra Türkiye’de iş yapabilir miyim?

 Bununla birlikte, bir diğer konu da yurtdışında eğitim göreceğiniz üniversitenin Türkiye’de tanınıp tanınmamasıdır. Aslına bakılırsa, bu durum Türkiye’de belli alanlarda kariyerini sürdürecek olanlar için önem arz etmektedir. Ancak, bu da sık sorulan ve dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

 Bu konuda yetkili kurum bilindiği üzere; YÖK’tür. Dolayısıyla, lisans veya yüksek lisans eğitimi görmek istediğiniz üniversitenin Türkiye’de YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını öğrenmeniz faydalı olacaktır.

 İlgilendiğiniz üniversite ve lisans veya yüksek lisans programının YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını YÖK’ün ATLAS isimli programını kullanarak öğrenebilirsiniz. ATLAS programında yurtdışında eğitim alınabilecek çoğu üniversiteye yer verilmiştir. Gitmek istediğiniz üniversite burada yer almıyorsa daha detaylı bilgi doğrudan YÖK’ten alınmalıdır.

 Yurtdışında özellikle lisans okuduktan sonra bu diplomaya YÖK tarafından denklik verilirse aldığınız diploma sanki Türkiye Cumhuriyeti üniversiteleri tarafından verilmiş bir diploma gibi olacaktır. Bu nedenle, kariyerine Türkiye’de devam etmek isteyen kişilerin okuyacakları üniversiteye YÖK tarafından denklik verilip verilmediğine dikkat etmeleri gerekmektedir.


 Daha detaylı bilgi ve gerekli başvurular için Fatih Dil Okulu CELT Eğitim’den bilgi alabilirsiniz.
kaynak: http://www.kampushaber.com/yurtdisinda-lisans-veya-yuksek-lisans-nasil-yapilir/9876/?####eğitim

Bu haber 2080 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort