Yurt Dışında Yaşayan Türklerin Sayısı 7 Milyona Ulaştı

Yurt Dışında Yaşayan Türklerin Sayısı 7 Milyona Ulaştı
31 Aralık 2019 - 09:13 - Güncelleme: 01 Ocak 2020 - 13:18

Yurt Dışında Yaşayan Türklerin Sayısı 7 Milyona Ulaştı

    Yurt dışında 7 milyon Türk yaşıyor. Bu sayının 2 milyonunu 25 yaş altında bulunan gençle oluşturuyor. Yurt dışında yaşayan en fazla Türk Almanya’da bulunuyor. Burada yaşayan Türk sayısı ise 1.8 milyona ulaşmış durumda bulunuyor. Almanya’da bulunan Türk nüfusunun ana vatana olan katkısı ise 5 milyar dolar olarak belirtiliyor. İngiltere’de yaşayan Türk sayısı ise 124 bin 462 iken Çin’de yaşayan Türklerin sayısı 2 bin 970 oluyor. ABD sınırları içinde bulunan Türklerin sayısı ise 128 bin 244 olarak belirtiliyor.

Bağlarının Kopmaması İçin Çalışmalar Yapılıyor

  Dünyanın pek çok bölgesinde yaşayan Türklerin ana vatan ile bağlarının kopmaması için bir takım çalışmalar başlatıldı. Bu konuda yürütülen çalışmalarda diaspora üyelerini kimliklerini ve kültürlerini korumaları amaçlanıyor.  Bunun yanı sıra diasporanın ana vatan aidiyetinin de korunması için hedefler bulunuyor. Çalışmada son olarak diasporanın bulunduğu ülkede sosyal ve ekonomik statünün yükselmesi hedefleniyor.

Diasporanın Önemi Artmaya Başladı

  Son dönemlerde ABD ve Avrupa ülkelerinde Türkiye’ye karşı söylemler ve davranışlar yer almaya başladı. Bu durumlardan sonra yurt dışında yaşayan vatandaşların ana vatan ile bağlarının kopmaması için çalışmalar başladı. Yapılan çalışmalarda gençlere yönelik pek çok projede yer alıyor. Gençlik kampları ile gençlerin kültürlerinin koruması sağlanacak. Bunun yanı sıra dövizli askerlik uygulamasında bulunan tüm engeller de kaldırıldı. Genel seçimlerde bu vatandaşlar oy kullanmaya başladı. 

Bu haber 199 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum