Yunanistan'dan Türkiye'ye AB Yaptırımları Tehdidi!

Yunanistan Başbakanı Tsipras düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin doğalgaz arama faaliyetlerine ilişkin olarak AB'den yaptırım talebinde bulunacaklarını belirtti.

Yunanistan'dan Türkiye'ye AB Yaptırımları Tehdidi!
17 Haziran 2019 - 12:26

Yunanistan Başbakanlık binasında olağanüstü düzenlenen Dışişleri ve Savunma Konseyi Toplantısı'na katılan Aleksis Tsipras, toplantının ardından basın açıklaması yaptı. Toplantıda Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü faaliyetleri ele aldıklarını belirten Tsipras, Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde bir sondaj çalışmasının gerçekleştiği teyit edildiği takdirde Türkiye'ye yaptırım uygulanmasına yönelik kararların alınması için Avrupa Birliği'nden talepte bulunacaklarını söyledi.

Yunanistan ile Rum kesiminin her zaman Avrupa Birliği'nin desteği ile güçlü bir konumda olduğuna dikkat çeken Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Yunanistan ve Rum kesiminin egemenlik haklarının çiğnenmesi durumunda bunun sonuçlarının olacağı tehdidinde bulundu.

Sondaj Çalışmaları Başladı

Diğer yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye ile KKTC'nin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na ruhsat verdiği alanlarda sismik araştırma ve sondaj yapıldığını belirtmiş ve Fatih gemisinin Kıbrıs'ın batısında sondaj çalışmalarına başladığı bilgisini vermişti.

Bu haber 448 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort