Yumurta zammı yüzlerini güldürdü

YUMURTA fiyatları son bir ay içinde yüzde 100 arttı. Gerekçe ise, çok sayıda ülkede çıkan kuş gribi nedeni ile oluşan talep artışı. Bu durum, kuşkusuz tüketici için kötü haber. Ancak, nüfusu 10 bin kadar olan Afyon'un Başmakçı İlçesi sakinleri için bu durum geçerli değil

24 Aralık 2016 - 13:43 - Güncelleme: 24 Aralık 2016 - 13:47

 Başmakçı, Türkiye'nin en önemli yumurta üretim üssü. Fiyatların belirlendiği merkez de yine Başmakçı. İlçedeki hemen herkesin yumurta üretimi ile uğraştığı ilçede yüzler gülüyor.

Türkiye'nin yumurta borsası olarak da adlandırılan Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifinin satış sorumlusu Ünal Sardohan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ihracat ve iç piyasaya giden yumurta miktarı ile fiyatların haftalık tespitini yaptıklarını söyledi.

Fiyatlarda son dönemdeki artışın yüksek olmadığı ifade eden Sardohan, "11 ay üretici 11 kuruş ila 14 kuruşa yumurta verdi. Bunu verirken çok büyük zararlar etti. Gerek Başmakçı gerekse ülkenin başka yerlerinde birçok üretici büyük zorluklar çekti. Krediçekenler mağduriyet yaşadı." dedi. 

Dövizdeki yükselme ve girdi fiyatlarındaki artışın maliyeti yükselttiğini anlatan Sardohan, şöyle devam etti:

Zam yumurtladı

"Bu yıl mısır fiyatları yüksek, üstelik peşin para ile alınıyor. Yumurta 2-3 hafta daha 17 kuruştan gitseydi, çiftlikler üretim yapamaz hale gelir, Türkiye bu yumurtayı 1 liraya yerdi. Üretim yapılamaz, ithal yumurta gelirdi. Belki 15 gün veya bir ay böyle gitseydi bu çoğu işletmenin sonu olurdu. Çiftlikler kapanınca bırakın ihracatı, dışarıdan yumurta gelirdi. İran ve Ukrayna'daki kuş gribi vakası, talebi artırdı, ihracatımızı olumlu etkiledi. Yumurtamız genellikle Irak, sınırlı miktarda Suriye, Kuveyt, Katar ve diğer Ortadoğu ülkelerine gidiyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de 190 üniversite öğrencisi zehirlendi
Rize'de 190 üniversite öğrencisi zehirlendi
ÖSYM başkanı Özer'den ikinci oturum hakkında açıklama geldi
ÖSYM başkanı Özer'den ikinci oturum hakkında açıklama geldi