YÜKSEK LİSANS YAPAN ÖĞRETMENE REVA GÖRÜLEN MUAMELE

2005 yılında hükumet öğretmenler için bir kariyer basamakları sınavı düzenledi. Bu sınava 7 yıl hizmet vermiş tüm öğretmenler girerken askerlikte geçen zaman öğretmenlik hizmetinden sayılmadığından aynı zamanda göreve başlayan fakat bir şekilde askerliğini erteleyen ve askerlik yükümlülüğü bulunmayan öğretmenler uzmanlık kazanırken, askere gidenler cezalandırıldı ve uzman öğretmen olamadılar. Bu yapılan ilk haksızlık oldu. Ve süreç ilerleyen zamanlarda daha da büyük haksızlıklara yol açtı.

YÜKSEK LİSANS YAPAN ÖĞRETMENE REVA GÖRÜLEN MUAMELE
10 Eylül 2017 - 01:18 - Güncelleme: 10 Eylül 2017 - 02:03

İkinci olarak ise o dönemde alanlarında yüksek lisansını tamamlayan öğretmenler sınavsız bir şekilde uzman öğretmen yapıldı. Anayasa Mahkemesi bu sınavı ‘’Öğretmenlik zaten bir ihtisas mesleğidir’’ gerekçesiyle iptal etti ve bu sınav bir daha yapılmadı. Sınava giren ve o dönemde yüksek lisans yapan tüm öğretmenler Uzman Öğretmen oldular ve kazanılmış hak olarak uzmanlık tazminatı almaya başladılar halen de alıyorlar.
Yüksek lisans yapan öğretmenlerin mağduriyeti ise burada başladı. 2005 sonrası yüksek lisans yapan öğretmenler, hükümetin konuyla ilgili hiçbir düzenleme yapmamasını gerekçe göstererek İdare Mahkemeleri’ne başvurdular. Bir çok öğretmen bu davaları kazandı ve mahkeme kararı ile Uzman Öğretmen ünvanı ve tazminatı almaya başladılar. M.E.B. Bu İdare mahkemesi kararlarını Danıştay’a temyize götürdü. (M.E.B.’in bir mahkeme kararını temyize götürmesi pek rastlanan bir durum olmamakla birlikte, konu öğretmenler olunca burunlarından bu uygulamaya gitmesi manidardır. Ayrıca bir başka şok iddia ise M.E.B.’in iktidara yakın sendika üyesi öğretmenlerin mahkeme kararlarını temyize götürmediği duyumlarıdır.)
Başta Danıştay bu öğretmenlerin lehine karar verirken, Danıştay seçimlerinde ise davalar bu öğretmenlerimizin aleyhine sonuçlanmaya başladı. Danıştay seçimleri öncesi davaları onanan öğretmenler şu an tescilli Uzman Öğretmen iken bu seçimlerden sonra davaları görüşülen öğretmenler ise reddedi ve ağır mahkeme masrafları ödediler. 
Bu uygulama öğretmenler arasında büyük bir adaletsizlik yarattı. Bu durumda olan çok sayıda öğretmenin bulunması MEB'i bu soruna çözüm bulmaya itiyor. 
En kısa sürede bakanlığın konuya el atarak sorunu çözmesi talep ediliyor.

Bu haber 11172 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort