Yönetmeliğe Göre Alan Değişikliği Acilen Yapılmalıdır 

Kamuda Tasarruf İçin Yönetmeliğe Göre Alan Değişikliği Acilen Yapılmalıdır 

21 Aralık 2016 - 17:13 - Güncelleme: 21 Aralık 2016 - 18:10


Milli Eğitim Bakanlığın da şuan 50 bin öğretmenin norm fazlası olarak beklediği yetkililer tarafından geçtiğimiz aylarda açıklandı. Norm fazlası öğretmen sorununun tek çözümünün yönetmeliğe göre ve bütün normlar açılarak yapılacak alan değişikliği olduğunu bilmeyen yoktur. Peki Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği yapmak için neden beklemektedir ?
Alan değişikliği bekleyen öğretmenlere İlk olarak 08 Kasım tarihinde Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK resmi twitter hesabından yaptığı açıklama ile Milli Eğitim Bakanlığın da alan değişikliği ile ilgili çalışma yapıldığını duyurdu. 
07 Aralık tarihinde Yetkili Sendika Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN resmi twitter hesabından alan değişikliği ile ilgili bakanlıkta yapılan çalışmanın sonuna gelindiğini ve öğretmenlerin mutlu olacağı bir alan değişikliği olması gerektiğini söyledi. Alan değişikliği bekleyen öğretmenler ne çalışmaymış birbuçuk aydır bitmedi diye düşünmeye başladılar. Bakanlık ise 3 yıldır yaptığını yapmaya devam ediyor ve resmi açıklama yapmamakta direniyor. Milli Eğitim Bakanlığı neyi beklemektedir ? Norm fazlası öğretmen sorunu içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Artık bu vakitten sonra alan değişikliğinin yapılmasından daha önemli olan alan değişikliğinin nasıl yapıldığıdır. Çünkü yapılacak alan değişikliğinin içi boş olmamalıdır. 
Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalmalıdır.Yani alanı dışında çalışan öğretmenlerin alanına dönmesine imkan vermelidir. Lisans düzeyinde 2.üniversite bitiren öğretmenlerin bitirdiği yani uzmanı olduğu alana geçmelerine imkan vermelidir. Ve diploması birden fazla alana kaynaklık eden öğretmenlerin diplomasının kaynak olduğu alanlardan birine geçmesine imkan vermelidir. 
Amaç norm fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözmek olduğu için bakanlık bütün normları açmalıdır. Bütün normlar açılırsa normlar arası sirkülasyon olacağı için norm fazlası öğretmen sorunu yapılacak alan değişikliği ile kalıcı olarak çözülecektir. 
Amaç eğitimde kalite yakalamak olduğu için alan değişikliğinde ilçe emri uygulaması getirilmelidir. Yani Alan değişikliğinde son tercih olarak ilçe emrine atanmak istiyorum tercih hakkı verilmelidir. En önemlisi de artık Milli Eğitim Bakanlığı 3 yıldır sürdürdüğü inadından vazgeçip alan değişikliği ile ilgili bir açıklama yapmalıdır. Ve alan değişikliğinin ne zaman yapılacağını duyurmalıdır.(kamuajans)

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan
    11 ay önce
    Meb'teki sorumlular çok çalıştığı için alan değişikliği ile ilgili düzenlemeye vakit bulamıyorlar, ne yapsın garipler. Sadece eğitimdeki başarı sorumluluğunu alttakiler (öğretmenlere) atsınlar. Kendiler sorumluluk makamı olarak bir şey yapmasınlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi
FETÖ'den aranan öğretmenin Japonya'ya kaçtığı belirlendi