YÖKDİL sonuçları bugün açıklanacak mı?

Yökdil sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusuna yanıt resmi bir makamdan geldi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl ilk kez uygulanan sınavın detaylarını paylaşırken sınav sonuçlarına ilişkin sorulara da yanıt verdi. Saraç, YÖKDİL sınav sonuçlarına ilişkin olarak 'YÖKDİL sınavımızın sonuçları yakın zaman içerisinde paylaşılacaktır.' dedi.

22 Mart 2017 - 17:13

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna cevap arayan adaylar için YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından yanıt verildi. Sınavın uygulanması ve başarı düzeyi konusunda açıklama yapan Başkan Saraç, sistemin olumlu işlediğini ve çoğu adayın başarılı olduğun ifade etti.

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna da cevap veren Başkan Saraç, itiraz süreci nedeniyle duyurunun yapılacağı tarihi duyurdu. Peki, YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ilki bu yıl 5 Mart’ta düzenlenen YÖKDİL Sınavı’nın sonuçlarının yakında açıklanacağını belirtti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Saraç ayrıca ikinci sınav için taleplerin geldiğini ifade ederek, “YÖKDİL Sınavı’na girenlerin çoğunluğunun akademisyen olduğu görüldü.

Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin önemli bir kısmının ilk kez yapılan bu sınavdan haberdar olmadıkları için sınava giremedikleri de öğrenildi. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin çeşitli vasıtalarla kurulumuza yoğun bir şekilde ilettikleri YÖKDİL Sınavı’nın ikincisinin yapılması yönündeki taleplerini ilgili kurullarımızla görüşeceğimizi belirtmek isterim” dedi. Başkan Saraç’ın açıklaması şöyle: 

"Yeni YÖK" olarak başlattığımız "alana özgü" dil yeterliliğini belirlemeye yönelik yeni bir sınav olan YÖKDİL'e 100 bine yakın kişi başvurmuş ve ilk sınav 5 Mart 2017 tarihinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Akademinin onlarca yıldır talebi ve beklentisi olan bu sınavı gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Sınavın gerçekleşmesinde katkıları olan Ankara ve Anadolu Üniversitemize teşekkür ederim.

Bu gibi merkezi sınavlarda mutat olan muhtemel itirazlar için beklenmesi gereken sürenin bitiminde sonuçlar açıklanacaktır. YÖKDİL sınavımızın sonuçları yakın zaman içerisinde merak ve heyecanla bekleyen adaylarımızla paylaşılacaktır.

Bununla birlikte YÖKDİL sınavının sonuçlarının ilan edilmesine kısa bir süre kala ham sonuçlara baktığımızda YDS'ye göre başarı oranının ciddi bir şekilde yükseldiğini görmekteyiz. Bundaki en büyük amil, YÖKDİL'in "alana özgü" olması ve "alanın terminolojisini" sorgulamasıdır.

Sınavın içeriğine bağlı olarak ortaya çıkan başarı oranına baktığımızda akademi lehine ne kadar isabetli bir karar almış olduğumuz anlaşılmaktadır.
Diğer taraftan YÖKDİL Sınavına girenlerin çoğunluğunun akademisyen olduğu görülmüştür. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin önemli bir kısmının ilk kez yapılan bu sınavdan haberdar olmadıkları için sınava giremedikleri de öğrenilmiştir. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizin çeşitli vasıtalarla Kurulumuza yoğun bir şekilde ilettikleri YÖKDİL Sınavının ikincisinin yapılması yönündeki taleplerini ilgili kurullarımızda görüşeceğimizi belirtmek isterim.
Öğrenci ve akademisyen dostu "Yeni YÖK" olarak yükseköğretimde kalite odaklı uygulamalara imza atmaya devam edeceğiz. "

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları