YÖK YKS Tüyolarını Açıkladı

YÖK Başkanı Yekta Saraç YKS sınavında adayların başarılı olabilmesi için bol bol roman ve şiir okumaları gerektiğini söyledi. 2,5 milyon adayın ter dökeceği 2020 YKS sınavında yine anlama dayalı, okuduğunu anlamaya dayalı sorular ağırlıkta olacak.

  YÖK YKS Tüyolarını Açıkladı
16 Ocak 2020 - 08:40 - Güncelleme: 16 Ocak 2020 - 09:13


  YÖK Başkanı Yekta Saraç YKS sınavında adayların başarılı olabilmesi için bol bol roman ve şiir okumaları gerektiğini söyledi. 2,5 milyon adayın ter dökeceği 2020 YKS sınavında yine anlama dayalı, okuduğunu anlamaya dayalı sorular ağırlıkta olacak.
 Bu yıl 21 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan üniversite sınavlarında başarılı olmak isteyen adaylar için Yükseköğretim Kurulundan tavsiyeler geldi. YKS başvuru sonrasında adaylar sınav çalışmalarına daha fazla ağırlık verdi. YÖK başkanı Yekta Saraç, öğrenciler için bazı tüyolarda bulundu. Saraç sınavda okuduğunu anlamaya yönelik soruların geleceğini belirtti.
Uzun Paragraflı Sorular
Öğrencilerin YKS için paragraflar uzun anlaşılmıyor şikayetlerinin bulunduğunu söyleyen Saraç, özellikle TYT sınavında olduğunu anlamaya yönelik soruların sorulduğunu belirtti.  Bu sorulardaki problemin sorularda yer almadığını söyleyen Saraç, okuduğunu anlama ve ifade etme noktasında bir gerileme olduğunu belirtti. Çocukların roman okumasını, şiir okumasını tavsiye eden Saraç, öğrencilerin bu şekilde başarılı olacağını vurguladı.
YKS Nedir? Sistem de Değişiklik Var Mı?
2008 yılından bu yana devam eden YKS bu yıl üçüncü kez gerçekleşecek. Yüksek öğretim kurumları sınavı olan YKS, öğrencilerin üniversite tercihinde bulunmaları için gerçekleştirilen bir sınavdır. Sistem hakkında pek çok eleştiri olsa da YÖK Başkanı Yekta Saraç, sistemin olumlu sonuçlar ürettiğini söyledi. Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda herhangi bir sınav değişikliğinin olmayacağını belirten Saraç, sistemin değişmesi için mücbir sebeplere ihtiyaç olduğunu söyledi.
  Olumlu sonuçlar üreten sistemin yerinden oynatılmasının doğru olmadığını belirten Saraç, çocukların bu konuda rahat etmeleri gerektiğini vurguladı. YKS ne zaman, YKS de değişiklikler var mı gibi sorular ile meşgul olan öğrencilerin derslerine odaklanması gerekiyor. Saraç, YKS için hazırlanan çocukların öğretmenler tarafından daha çok kitap okumaya yönlendirmeleri gerektiğini vurguladı. Çocukların ana dilimizi yetkin olarak kullanması gerektiğini söyledi.
2 Bölümde Daha Baraj
 Önümüzdeki yıllarda herhangi bir lisans programında yeni bir başarı sıralaması ya da baraj uygulaması olmayacağını söyleyen Saraç, YKS 2020 için yeni alanla baraj bulunacağını belirtti. hali hazırda tıp, mühendislik, hukuk, mimarlık ve öğretmenlik alanlarında baraj bulunuyor. Saraç bu yıl diş hekimliği ve eczacılık alanlarına da baraj geleceğini vurguladı. Bu durumda baraj sıralaması toplam 7 bölümde bulunacak. Eczacılık fakültesi için en düşük başarı şartı 100 bin olurken diş hekimliği için en düşük başarı şartı 80 bin olarak belirlendi. Böylece bölümler, başarı şartlarına uygun bir şekilde öğrenci alımı gerçekleştirecek.
 

Bu haber 533 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort