YÖK Başkanı Saraç'tan "YÖK'ten don biçmesini beklemeyin" Çıkışı!

Türkiye'de lisans ve lisansüstü eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler ile iftarda bir araya gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, eğitim gündemini sarsacak açıklamalarda bulundu.

YÖK Başkanı Saraç'tan "YÖK'ten don biçmesini beklemeyin" Çıkışı!
29 Mayıs 2019 - 14:41

Türkiye'de lisans ve lisansüstü eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler ile iftarda bir araya gelen Prof. Dr. Saraç, daha sonra basın mensupları ile bir süre sohbet etti ve yeni orta öğretim tasarımı hakkındaki soruları yanıtladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından kamuoyuna tanıtımı yapılan yeni ortaöğretim tasarımı sunumunun ardından YÖK tarafından yapılan açıklamayı hatırlatan Saraç, MEB tarafından YÖK'e yeni ortaöğretim tasarımı ile ilgili herhangi bir bilimsel çalışma veya raporun iletilmediğini belirtti. Yükseköğretime giriş sınavında sistemin değiştirilmesi için yeterli gerekçelerin olması gerektiğine dikkat çeken Saraç, mevcut sınav sisteminin ABD'de uygulanan üniversiteye giriş sisteminin bir benzeri olduğunu ve iki aşamalı sınav sisteminin ilk aşamasında sayısal ve sözel okuryazarlığın sorgulandığını söyledi. İki aşamalı sınav sisteminin olumlu sonuçlar ürettiğini vurgulayan Saraç, daha ilk senesinde bu sistemi değiştirmekte kamu yararı görmediklerinin altını çizdi.

“YÖK'ten don biçmesini beklemeyin”

Yükseköğretim sisteminin lise eğitimini desteklemek durumunda olduğunu ifade eden Saraç, üniversiteye giriş sınavında lise eğitiminin çıktısını, müfredatı ve sistemini dikkate alacaklarını söyledi. Bu konuda herhangi bir problemin olmadığını söyleyen Saraç, ancak "4-5 sene sonra doğacak çocuk için YÖK'ten don biçmesini beklemeyin." dedi.

“Vereceğim cevap manşetlik olur”

Yeni ortaöğretim tasarımının kamuoyuna açıklanmasından sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile bir görüşme olup olmadığı konusunda da bilgi veren Saraç, yeni ortaöğretim tasarımı ile ilgili söylemek istediklerini açık ve net ifade ettiğini vurguladı. Yeni ortaöğretim sistemi ile mezun olacak öğrencilerde nasıl bir değişim beklendiği sorusuna ise Saraç; bu soruya vereceği cevabın aslında manşetlik olacağını, ama cevap vermek istemediğini söyledi.

Bu haber 449 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort