YÖK Başkanı Değişti, Yeni Atanan YÖK Başkanı Kimdir

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığına yeni atama yapıldı ve yeni YÖK başkanı Marmara Üniversitesinden Rektör Prof. Dr. Erol Özvar oldu.

YÖK Başkanı Değişti, Yeni Atanan YÖK Başkanı Kimdir
30 Temmuz 2021 - 16:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Yüksek Öğretim Kurlu Başkanlığına  Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar'ı atadı. İşte YÖK'e atanan Özvar'ın atama kararnamesi:

EROL ÖZVAR KİMDİR?

Prof. Dr. Erol Özvar, iktisat ve iktisat tarihi profesörüdür. Özvar 1966 yılında İstanbul doğdu. 1989 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümünde lisans mezuniyetini tamamladı. Aynı üniversitede iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Yaptığı bilimsel çalışmaları genel olarak Orta Doğu'ya ve özel olarak Osmanlı Devleti'ne özgü ekonomik ve mali kurumlardaki değişmeleri ele alır.

Yeni YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış çalışmaları içinde Osmanlı Maliyesinde Malikane Uygulaması (İstanbul: Kitabevi Yayınları 2004) isimli kitabı, Garanti Bankası'na bağlı Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi tarafından 2005 yılında kitap dalında en iyi eser ödülüne layık görüldü. Daha sonra Mehmet Genç ile birlikte Osmanlı bütçelerini yayına hazırladı.

Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler (İstanbul: Garanti Bankası Osmanlı Bankası Arşivleri ve Araştırma Merkezi 2006) adıyla ve 2 cilt halinde yayınlanan bu eser, 2013 yılında Uluslararası Halil İnalcık Tarih Ödülü'ne layık bulundu. 2009-2012 tarihleri arasında Harvard Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi'nde ve araştırma desteği kazandığı Harvard Hukuk Fakültesi İslam Hukuku Araştırmaları Programı'nda ziyaretçi öğretim üyesi olarak çalıştı. Türk Tarih Kurumu'nun bilim kurulu üyeliği yaptı ve Uluslararası Türkiye'nin Sosyal ve Ekonomik Tarihi Birliği'nin idare kurulu üyesidir. 
Uluslararası iktisat tarihi kurumunun bilim kurulu üyesi olan Özvar (Fondazione Istituto Internazionale di Storia Economica F. Datini-İtalya), İktisat Fakültesinde öğretim üyesi olan Erol Özvar evli ve üç çoçuk babasıdır.
Bu haber 490 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum