Yoga bel ağrısına iyi gelir mi?

Yoganın iyi geldiği sorunlar bitmiyor.

Yoga bel ağrısına iyi gelir mi?
08 Ocak 2020 - 18:35

Yoganın iyi geldiği sorunlar bitmiyor. Listeye bel ağrısını da ekleyebilirsiniz. Bakalım yoga bel ağrısına iyi gelir mi ?Evet. Araştırmalara göre yoga kronik bel ağrılarını gidermede çok etkili. Bu sayede ağrı kesici ilaçlara duyulan gereksinim de azaltılabilir. Kim uğraşacak yogayla derseniz gerinmek de işe yarıyor.

Yoga’nın Bel Ağrısı Üstündeki Etkisi

yoga

Archives of Internal Medicine’de yayımlanan bir araştırmaya göre 12 haftalık yoga çalışması sırt ve bel bölgesini güçlendiriyor. Yoga kronik bel ağrısı çekenlerde ağrı semptomlarını hafifletiyor. Çalışmayı izleyen 6 ayda ağrı hissinin daha da azaldığı, buna bağlı olarak ağrı kesici ilaç gereksiniminin de düştüğü belirlenmiş. Yoganın sırt ve bel ağrısı önleyici etkisine odaklanan araştırmaya katılanlarla bel ağrılarını kendi bildikleri gibi gidermeye çalışanları karşılaştırınca aradaki fark büyük ama yoga yerine düzenli gerinme egzersiz yapanların kaydettiği gelişme azımsanacak gibi değil.

Yoga Gerçekten İşe Yarıyor Mu ?

Seattle’daki Group Health Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacı Dr. Karen J. Sherman’a göre hem yoga hem de gerinme egzersizi orta düzeyde sırt ve bel ağrısından yakınanlar için yararlı ve güvenli bir seçim. Araştırmacılar kronik sırt ve bel ağrılarını gidermeyi vaadeden sayısız yöntem bulunduğunu, ancak bunların sadece çok azının gerçekten işe yaradığını söylüyor. Egzersiz güvenli, ucuz ve kolay bir yöntem. Kendinizi kolayca kontrol edebilirsiniz. Ağrı giderici etkileri bir yana, sağlık yönünden de çok yararlı.Bu yazıya konu olan araştırma orta düzeyde kronik bel ağrısı yaşayan, yoga – klasik gerinme egzersizi veya rehber kitap yoluyla kendi kendine egzersiz yapan 228 kişiyle gerçekleştirilmiş. Çalışmada katılımcılar üç gruba ayrılmış. İlk gruptakiler 12 hafta boyunca 75’er dakikalık yoga çalışmasına katılmış. İkinci grup klasik gerinme egzersizleri yapmış. Üçüncü gruptakiler The Back Pain Helpbook adlı rehber kitabı izleyerek kendi başlarına çalışmış. Yoga yapmayı seçenler katılımcının bireysel ve fiziksel düzeyine uyarlanabilen viniyoga adlı yoga türünü uygulamış.

Araştırmacılar yoganın ve gerinme egzersizlerinin gövdeyi ve bacakları güçlendirdiğini söylüyor. Egzersiz 15 farklı gerinmeden oluşturulmuş. Her gerinme egzersizi 1 dakika sürmüş. Sadece 1 kez yinelenmiş. Günde 52 dakika gerinen katılımcıların sırt işlevleri, sırt ve bel ağrısı semptomları ölçülüp kaydedilmiş. 12 hafta sonunda katılımcıların sırtla ilgili işlevlerinin iyileştiği, yoga ve gerinme egzersizi çalışmalarına katılanların kronik sırt ve bel ağrısı semptomlarının rehber kitap izleyenlere oranla azaldığı gözlemlenmiş.

Sherman yoganın rehber kitaba göre daha etkili olduğunu, ancak gerinme egzersizi çalışmalarından üstün sayılamayacağını söylüyor. Araştırmacıya göre gerinme egzersizi tipik egzersiz programlarından çok yogaya benziyor.Yoganın ve gerinme egzersizinin sırt ve bel ağrılarına iyi geldiğini kanıtlayan araştırma en uygun fiziksel tedavinin seçiminde etkili olacağa benziyor.

Bu haber 62510 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum