ÖĞRETMENLER ENDİŞELİ, YENİ ÖMK ÖĞRETMENLERİ MAĞDUR EDECEKSE GELMESİN! ÖĞRETMENLER ENDİŞELİ, YENİ ÖMK ÖĞRETMENLERİ MAĞDUR EDECEKSE GELMESİN!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak olan sınavın tarihi ve üniversite sınavı YKS sorularının nereden sorulacağını açıklarken, LGS'nin ertelenip ertelenmeyeceği yönünde merak edilen soruyu da yanıtladı.
Bakan tekin katıldığı bir televizyon programında sorulara yanıt verirken yeni müfredattan detaylar vererek üniversite sınavında sorulacak soruların tamamının, ders kitaplarından ve müfredattan çıkacağını belirterek, LGS kapsamındaki merkezi sınav takviminde herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi.
Milli Eğitim bakanı Yusuf Tekin, öğrencilerin sorulara bakış açısını ve çözebilme kapasitesini ölçmek için soru hazırlama havuzunun yarısının ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenlerden seçilmesi gerektiğine vurgu yaparak ÖSYM Başkanının da bu öneriyi kabul ettiğini dile getirdi.
Milli Eğitim bakanlığı tarafından hazırlanan ve askıya çıkan yeni müfredatın yayınlanmasıyla ilgili sorulara da cevap veren Bakan YusufTekin, öğrencilerin okula gitmeleri, ders kitaplarını ve öğretmenlerini takip etmelerinin önemine vurgu yaptı. İlave eğitim ihtiyacı olduğunda Destekleme ve Yetiştirme Kurslarını (DYK) okul müdürlerinden talep edebileceklerini belirtti.
Bakan Yusuf Tekin, bakanlık tarafından hazırlanan yeni müfredatın askıya çıkmasının ardından gelen eleştirilere yanıt vererek, müfredat çalışmalarının şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü ve toplumsal tartışmaların dikkate alındığını söyledi. Bununla birlikte müfredatın kademeli bir şekilde hayata geçirileceğini ve süreçte herhangi bir sızıntının olmadığını vurguladı.
Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılacak olan LGS tarihinde herhangi bir değişiklik olmayacağını belirten Bakan Tekin, sınavın 2 Haziran'da gerçekleştirileceğini duyurdu. Ancak, öğrenci sayısını ve sınav baskısını azaltmak için okulların kontenjanları ve sınava giren öğrenci sayısının azaltılması üzerinde çalışacaklarını ifade etti.