YKS Sürecinde Uzmanlardan Adaylara Öneriler

YKS'nin ardından önümüzdeki yıl sınava katılacak adaylar ile bu yıl sınava katılan adaylara eğitim uzmanları bazı önerilerde bulundu.

YKS Sürecinde Uzmanlardan Adaylara Öneriler
22 Haziran 2019 - 15:45

15-16 Haziran günlerinde gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019 YKS) kapsamında sınava giren adaylara ve önümüzdeki yıl sınava hazırlanacak olan adaylara önerilerde bulunan eğitim uzmanları, 23-29 Temmuz günleri arasında tercihlerin alınacağını hatırlatarak, sınava giren adayların mutlaka 1 ay süreyle dinlenmesi ve daha sonra sonuca uygun tercihte bulunması gerektiğini belirtiyorlar.

YKS puanını beğenmediği için tercihte bulunmak istemeyen adaylar olabileceğine işaret eden uzmanlar, böyle bir durumda öğretmenler, anne-baba ve eğitim kurumlarının o seneki koşulları doğru değerlendirmeleri gerektiğini vurguluyor. Özellikle ergenlikten yeni çıkan gençlerin düşüncelerinde değişiklikler olabileceğini ailelerin unutmaması gerektiğini belirten eğitim uzmanları, hayatta doğru planlama yaparken 1 senenin kayıp olarak görülmemesi gerektiğini söylüyor.

Meslek Seçimi

Üniversite adaylarının tercihlerini yaparken seçecekleri mesleği önceden iyi araştırması gerektiğini belirten uzmanlar, doğru meslek seçimi için kişinin hangi işleri ne derecede yapabildiğinin farkında olması ve yeteneklerini gerçekçi olarak değerlendirmesi gerektiğini anlatıyor.

Yaz Tatili Planlaması

2019-2020 eğitim öğretim yılında 12. sınıfa başlayacak olan ve YKS'ye hazırlanma sürecine girecek öğrencilere yaz tatilini verimli değerlendirmeleri önerisinde bulunan uzmanlar, 11 hafta sürecek olan tatilinin 3 haftasını dinlenmeye ayırmalarını, 8 haftasını da bir çalışma planı dâhilinde geçirmelerini tavsiye ediyor. Mutlaka kitap okumaya zaman ayrılması gerektiğine dikkat çeken eğitim uzmanları, 15 Ağustos'tan itibaren de okula uyum sağlanması için uyku düzeninin ayarlanması gerektiğini belirtiyor.

Bu haber 600 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort