YKS Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Yaklaşık 2,5 milyon adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı 15 ve 16 Haziran 2019 tarihlerinde yapılacak. YKS öncesinde adayların dikkat etmesi gerekenler ise uzmanlar tarafından hatırlatıldı.

YKS Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler
14 Haziran 2019 - 15:26

Yükseköğretim Kurumları Sınavı yarın ve Pazar günü 2.528.000 adayın katılımıyla gerçekleşecek. Sınava girecek adaylar arasında nüfus cüzdanı olmayan, kimlik kartını kaybeden veya kimliğinde fotoğraf ya da soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilemeyecek durumda olanlara yönelik olarak nüfus müdürlükleri Cumartesi günü 07:00-17:00 ve Pazar günü de 07:00-15:30 saatleri arasında hizmet vermek için açık olacak. Bu durumda olan adaylardan nüfus müdürlüklerine başvuran adaylara geçici kimlik belgesi verilecek.

Uzmanlardan Adaylara Öneriler ve Hatırlatmalar

Diğer yandan, adaylara tavsiyelerde bulunan ve önemli hususlara dikkat çeken uzmanlar ise, bedensel ve zihinsel olarak yorgun düşürecek aktivitelerden uzak durulmasını, sınava girilecek olan binayı önceden görmekte yarar olduğunu ve sınava giderken rahat kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca sınavdan önceki gün dinlenmek, negatif konuşan kişilerden uzak durmak, uyku ve beslenme düzenine dikkat etmek, sınav sabahında alışık olunmayan kahvaltı yerine rutin kahvaltıyı etmek, alışkın olunmayan ilaç ve vitaminler kullanmamak, giriş belgesini akşamdan hazırlamak ve en geç yarım saat kala sınav yerinde olmak; adaylar için dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır.

Sınavda adayların dikkat etmeleri gereken diğer hususlar ise uzmanlar tarafından bazı öneriler kapsamında aktarılıyor. Sınavda yorulan ve gerilen bedeni rahatlatmak için mutlaka kısa molalar vermek, özellikle testler arasındaki geçişlerde gözleri dinlendirmek, arada duruşu düzeltmek, kol ve bacak kaslarının rahatlaması için küçük egzersizler yapmak adaylara oldukça iyi gelecektir. Stres anında adayların telaşlanma ve gerginliği gidermelerindeki en etkili yöntemlerden birinin de doğru nefes almak olduğunu belirten uzmanlar, burundan alarak ağızdan vererek tekrar edilecek nefes egzersizlerinin bedensel ritmin tekrar bulmasını sağlayacağını vurguluyorlar.

Bu haber 1270 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort