Yılmaz: "Eğitimde 2002'ye göre çok iyi bir durumdayız"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Iğdır'da konuştu. Okul açılışına katılan Yılmaz, eğitimde 2002 yılına göre Türkiye'nin çok iyi bir duruma geldiğini söyledi.

15 Nisan 2018 - 23:33

Yılmaz, "Eğitimde 2002'ye göre çok iyi bir durumdayız. Iğdır'da bu dönem 310 milyon TL'ye yakın eğitim yatırımı yaptık. Halihazırda 133 milyon TL yatırım da devam ediyor. Iğdır'da 42 bin öğrenci sayımız 52 bine çıktı. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 40'tan 21'e düştü. Ortaöğretimde ise 53'ten 23'e düştü. Dolayısıyla 2002'ye göre çok iyi bir durumdayız. Bu rakamlar da söylediğimizi teyit ediyor. Iğdır'da bu ana kadar yapmış olduğumuz toplam derslik sayısı bin 274 derslik. Öğretmen sayımız bin 427 iken, 3 bin 218'e yükseldi. Iğdır genelinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2003'te 29 iken, şimdi 16, ortaöğretimde 25'ten 17'ye düştü. Dolayısıyla bu rakamlarla Iğdır Türkiye'nin de önündedir. Iğdır'da 9 milyonun üstünde bir kitabı evlatlarımıza ve öğrencilerimize ücretsiz olarak dağıttık. Bu 9 milyon kitabın bedeli olan 15 milyon 751 bin TL'yi de hükümet olarak biz ödedik. İhtiyacı olan ailelere, evlatlarını düzenli olarak okula göndermeleri kaydıyla annelere mali destekte bulunuyoruz. Bu destek kapsamında bugüne kadar annelerin hesabına 33 milyon 975 bin TL kaynak aktardık. İstiyoruz ki, anneler düzenli olarak evlatlarını okula göndersin ve bu devamla birlikte eğitimde kalite artar" dedi.

Bakan Yılmaz, valilik ziyaretinin ardından Melekli yolu üzerinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapımı sürdürülen 24 derslikli Iğdır Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi inşaatını gezerek kentten ayrıldı.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Eren Yılmaz
  5 ay önce
  valla çok doğru.Teog u kaldır.Öğrenci ve biz velileri belirsizlik çukuruna at.Yaz döneminde nasıl bir yerleşme olacak diye kara kara düşünelim.Nitelikli okul listesine 100 yıllık başarılı liseleri dışarıda bırakıp hiçbir başarısı olmayan imam hatip ve meslek liselerini listeye alıp kontenjanları iyice daralt.Ondan MEB başarılı de.Eğitim şu anda çukurda.Yeni bina yapmakla eğitim ilerlemiyor.Düzgün politikalar yürütmek lazım.
 • öğretmen
  5 ay önce
  gerçekten inanıyor musun buna. okulda öğretmene saygıyı bitirdiniz hala da devam ediyorsunuz. çok tutarsız açıklamalar yapıyorsunuz her zaman. TEOG çağımızın en iyi en mükemmel sınav sistemi diyen siz bir hafta sonra tam tersi açıklama yaparak Teog sistemini kaldıran siz. performans sistemi gelecekse öncelikle bakanlara ve müsteşarlara gelmeli eğitim oyuncak gibi oldu resmen
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SON DAKİKA...!! Ferdi Tayfur'Dan Acı Haber Geldi....!!!
SON DAKİKA...!! Ferdi Tayfur'Dan Acı Haber Geldi....!!!
Kadının İ-t-irafları Şok Et-ti
Kadının İ-t-irafları Şok Et-ti